ADIM ADIM YENİ ŞİRKET KURULUŞU...

ADIM ADIM YENİ ŞİRKET KURULUŞU...

ADIM ADIM YENİ ŞİRKET KURULUŞU VE ŞUBE AÇILIŞI

İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) geçmesiyle sicil uygulamaları internet ortamına taşınıyor.  Şirketler ‘kuruluş’ ve ‘İstanbul’a nakil’ başvurularını artık internetten yapabilecek.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), 25 Şubat 2014’ten itibaren İstanbul’da da uygulanmaya başlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen MERSİS’e Türkiye’deki tüm Odalar aşamalı olarak geçiş yapacak. 340 binden fazla firmanın işlemlerini gerçekleştiren İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü de, MERSİS’e geçen kurumlardan biri oldu.

TALEP NUMARASI

Böylece İstanbul Ticaret Odası’na üye olacak şirketler,

http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine kayıt yaptırarak şirket yeni kuruluşu ile şube açılışı ve merkezi İstanbul dışındaki firmaların İstanbul’a merkez nakli tescil başvurularını elektronik ortamda yapabilecek.

Kuruluştan sonraki her türlü tescil başvuruları, daha önce olduğu gibi doğrudan İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne yapılmaya devam edecek.

* * *

İstanbul’a merkez nakli başvurusu nasıl yapılacak?

MERSİS ile şirket merkezini İstanbul’a taşımak isteyen şirketler de bu başvurularını internetten yapmaya başladı. Kuruluş başvurusunda elektronik imza gerekmezken, nakilde e-imza zorunlu. Peki bu başvuru nasıl yapılıyor?

* İstanbul’a merkez nakillerinde, şirketin bulunduğu sicil müdürlüğündeki kaydının MERSİS üzerinde güncel olması esas. Ayrıca yetkililerinin de TC kimlik numaralarının sistemde bulunması gerekiyor.

* Bu nedenle İstanbul’a merkez nakli yapacak şirketlerin, öncelikle geldiği sicil müdürlüklerindeki kayıtlarını MERSİS’te güncelletmesi şart. Bundan sonra sistem üzerinden İstanbul’a nakil başvurusu yapılması gerekiyor.

* İstanbul’a merkez nakli yapacak vatandaş, MERSİS işlemler menüsünden Değişiklik Başlat adımını kullanarak başvurusunu yapıyor.

* Merkez nakli işlemlerini ilgili firmanın e-imza sahibi yetkilisi veya e-imza ile vekalet verdiği temsilcisi yapabiliyor.

* İnternette MERSİS sistemi üzerinden “MERSİS İşlemler-Değişiklik Tescil Başvurusu” adımı takip ediliyor.

* Bu adımda merkez nakli başlatılıyor ve bir talep numarası alınıyor.

* Ardından şirketler www.ito.org.tr adresindeki ‘Tescil İlan Kuruluş’ adımında belirtilen belgeler ve MERSİS işlem talep numarası ile İTO’nun Kadıköy, Perpa ve Giyimkent hizmet birimlerinden herhangi birinde Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvuruyor.

* * *

Adım adım yeni şirket kuruluşu ve şube açılışı

* Şirket kuruluş işlemleri için öncelikle http://mersis.gumrukticaret.

gov.tr adresinden sisteme giriş yapılır.

* Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) kullanıcı kayıt işlemi ile sisteme kayıt yaptırılır.

* “MERSİS İşlemler-Yeni Şirket Kuruluş İşlemleri” adımları takip edilerek, ilgili kuruluş işlemi başlatılır.

* Ana Sözleşme Metni oluşturulur ve bir talep numarası alınır.

* Kuruluş işlemleri başlatılıp takip numarası alındıktan sonra ön onay beklenilmeden (İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü ön onay adımını kullanmayacak) elektronik ortamda onay için bir notere gidilir. Talep numarası da beraberinde götürülür.

* Noter MERSİS’te Ana Sözleşme Metni üzerindeki imzaları tasdik eder.

* Ardından şirketler www.ito.org.tr adresindeki ‘Tescil İlan Kuruluş’ adımında belirtilen belgeler ve MERSİS işlem talep numarası ile İTO’nun Kadıköy, Perpa ve Giyimkent hizmet birimlerinden herhangi birinde Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurur.

* Başvurularda elektronik imza zorunluluğu bulunmadığını da belirtmekte fayda var.

* * *

Bunlara dikkat

* Kuruluş işlemlerinde, Vergi Dairesi’nden alınmış potansiyel vergi numarası belgesinin, tescil evrakı ile birlikte ibraz edilmesi gerekiyor. Bu evrak ibraz edilmezse başvuru kabul edilmeyecek.

* MERSİS üzerinden işlemlerin başladığı tarih ve sonrasında MERSİS sistemi haricinde düzenlenen ve noterden onaylanmış ana sözleşmeler kabul edilmeyecek ve işlem yapılmayacak.

* * *

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde yapılan ilk tescil işlemi 25 Şubat’ta gerçekleştirildi.

FEDAİ YILDIRIM

istanbulticaret.org.tr

06.03.2014

***

-Limited şirket hisse devri nasıl yapılacak?

-Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK)’na göre limited şirket kuruluş işlemleri

2014 YILI YAYINLANAN EN SON MEVZUATLAR

-2014 BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

-2014 YILI DÖNEM BAŞI MUHASEBE İŞLEMLERİ

-2014 YILI MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI

-VERGİ USUL KANUNUNDA YER ALAN VE 01/01/2014 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE UYGULANACAK OLAN HAD VE MİKTARLAR

-2014 YILI BORDROLARA ESAS OLAN PARAMETRELER. 2014 YILI ÇALIŞMA HAYATI GÜNCEL VERİLER

-2014 YILI PRİME ESAS KAZANÇ TUTARLARI

-2014 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) TUTARLARI 

-2014 YILI BEYANNAMELERE UYGULANACAK DAMGA VERGİLERİ VE ORANLARI

-2014 YILI MUHASEBE PARAMETRELERİ

-2014 YILI MİKTAR, TUTAR VE HADLER

-2014′DE KİM NE KADAR PRİM ÖDEYECEK?

-DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VE DEĞERLEME

-SORU YÖNELTMEK İÇİN TIKLAYINIZ