Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor

Bu kadınların her 1 yılını SGK 450 gün sayıp, erken emekli yapıyor

Annelik dünyanın en güzel en mutlu duygusu olduğu kadar birçok zorlukları da bulunmaktadır.

Özelikle engelli çocuk annesi olmak daha da zordur. Bu durum gözönünde bulundurularak engelli çocuğu olan kadınlara en azından emeklilikte kolaylıklar sağlanmıştır.

2008/Ekim ayı başından itibaren geçerli olan bu düzenlemenin hayata geçirilmesi için erken yaşta kaybettiğimiz değerli meslektaşım SGK Başmüfettişi Bekir Hançer’in olağanüstü çabaları ve katkıları olmuştur. Mekânı cennet olsun.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede zihinsel veya bedensel ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılara emeklilikte hem prim hem de yaş yönünden büyük avantalar öngörülmüştür.

Her 1 yıllık çalışma karşılığı 90 gün prim kazanma avantajı

Emeklilik aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede “ağır engelli” çocuğu bulunanların, prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmektedir. Bu bağlamda her yıl (360 gün) için ekstra 90 gün prim kazanmak söz konusudur. Bu durumda her yıl 360 gün yerine 450 gün prim kazanma avantajı ortaya çıkmaktadır.

Yaşın düşürülerek erken emekliliğin yapılması

Emeklilik aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, kanunun yürürlüğe girdiği 2008/Ekim tarihinden itibaren geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir. Bu bağlamda 10 yıl bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan bir kadın sigortalı en az 2,5 yıl erken emekli olacaktır.

Osmanlının sigortası :)

İngiliz Büyükelçisi, eski Osmanlı evlerinin dış duvarlarına asılan “Ya Hafiz” (Muhafaza Eden Rabbimiz) levhalarını görünce dayanamamış ve Keçecizade Fuad Paşa'ya bunların ne olduğunu sormuş.

Fuad Paşa İngiliz’in tam anlayacağı dille cevap vermiş:

"O gördükleriniz, Osmanlı Sigorta Şirketinin levhalarıdır..."

***

HAYAT

Hayat bir nefestir, aldığın kadar...

Hayat bir kafestir, kaldığın kadar...

Hayat bir hevestir, daldığın kadar...”

(Hazreti Mevlana)

“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”

Ücretten kesinti yasal mı?

"İsa Ağabey, patron bahaneler üreterek 2017 Ocak maaşımdan 4 yevmiyemi kesti. Bunun yasalarda yeri var mı?" Şule Nargülü

Sayın Nargülü, işverenin işçiden 4 gündelik kadar ücret kesinti yapması yasaya uygun değildir. Çünkü, İş Kanununa göre işçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintilerin bir ayda 2 gündelikten fazla olamayacağı belirtilmektedir.

Ne zaman emekli olurum?

"İsa Ağabey, 1978 doğumluyum. 95 sigorta girişim var. 2005’te Bağ-Kur’a geçiş yaptım ve hâlen ödemelerim devam ediyor. Ne zaman ve nereden kaç gün ve yaştan emekli olmam daha uygundur?" Ufuk Acar

Sayın Acar, vermiş olduğunuz bilgiler eksik. Ancak şunu bilmeniz gerek, SSK’dan sadece bir veya birkaç günlük sigortanız varsa Bağ-Kur’dan devam ederseniz 60 yaşında 9000 günle emekli olursunuz. Ancak emeklilik yaşınıza 1261 gün kala SSK’lı çalışmaya başlarsanız 55 yaşında 5750 gün primle emekli olabilirsiniz.

***

İsa Ağabey, 01/05/1968 tarihinde doğdum. 06.07.1989 tarihinden beri Bağ-Kur ödüyorum. Emekliliğim doldu mu?" Ömer Faruk Çetin

Sayın Çetin, primleriniz tamamlanmış hatta 1274 gün fazlanız var. 01.05.2019 tarihinde bulunduğunuz ildeki SGK’ya emeklilik için başvurunuz.

***

İsa Bey, 01/05/1974 doğumluyum. 20/03/1995 sigorta girişim var. Kaç yaşında emekli olurum?"

47 yaşında 5450 gün primle emekli olabilirsiniz.

***

"Tilki vaaz verdiğinde, gözünüz derhal tavuklarda olsun!.." Alman Atasözü

İsa Karakaş

isa.karakas@tg.com.tr

TÜRKİYE GAZETESİ