Emeklilik hayali kurarken, kendinizi cezaevinde bulmayın!

Emeklilik hayali kurarken, kendinizi cezaevinde bulmayın!

Gazetemize gönderilen e-mailler ile sosyal medyadan ulaşan vatandaşlardan çok sayıda emeklilik mağduru olduğu anlaşılmaktadır. Vatandaşların mağdur olmaması için özelikle bilinmesi gereken en önemli husus SSK sigortasının özel sigorta gibi olmadığıdır.Daha açık bir anlatımla isteyen herkes istediği zaman gidip özel hayat sigortası ya da bireysel emeklilik sistemine katılmaktadır. Bu durum SSK sigortalılığı için geçerli değildir. Zira fiilî hizmet ve gerçek çalışma olmadan birilerine para vererek kendinizi SSK sigortalısı göstermeniz SGK tarafından emeklilikte geçerli sayılmamaktadır. Hatta sahte sigorta olarak değerlendirmekte ve emekliliğinizi iptal etmektedir.EN ÇOK GURBETÇİLER DOLANDIRILMAKTAYurt dışında bulunan vatandaşlar daha çok dolandırılmaktadır. Piyasada SGK ve sosyal güvenlikle yakından uzaktan ilgisi olmayan şarlatanlar bu vatandaşlarımızı dolandırmaktadır. Çoğu zaman emeklilik için aldıkları aracılık parasının yanı sıra SGK primlerini de cebe indirmektedir!..EMEKLİLİK İPTALİ VE HAPİS!..Yurt dışında bulunan vatandaşları ya paravan şirketlerden sigortalı göstermekte ya da fiilî hizmet ve gerçek çalışma olmadan sigortalı göstermektedirler.


Sonuç itibarıyla bu vatandaşlar emekli olsa da aradan yıllar geçse bile SGK bu durumları sahtecilik olarak değerlendirmekte ve emekliliği iptal etmektedir. Üstelik SGK, ödemiş olduğu emeklilik maaşlarını gecikme cezası ve zammı ile birlikte katlayarak almaktadır. Bu da yetmedi tedavi, ilaç ve ameliyat masrafları olmuş ise bu masrafların bedellerini de gecikme cezası ve zammı ile birlikte geri almaktadır.


Bu da yetmedi kendinizi Cumhuriyet Savcılığında bulmaktasınız. Sonuçta 5 yıla kadar hapis yatmanız da sözkonusu.PEKİ NE YAPMALI?Emekli olmak için rastgele herkese güvenmeyin!.. Emeklilikle ilgili size vaatlerde bulunan kişilerin niyetini sorgulayın. Gerçek mesleklerini, eğitimini ve sosyal güvenlikle ilgilerini araştırın… Aksi takdirde iş işten geçer. Son pişmanlık fayda etmez.
Kendi iş yerinizden SSK’lı olamazsınızSGK uygulamasında Bağ-Kur (4/1-b) kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları iş yerlerinden dolayı SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı kabul edilmemektedir.


SGK uygulama kanununun, kesin emredici hükmüne rağmen maalesef çok sayıda işveren, şirket ortağı, iş yeri sahibi kendilerini iş yerlerinden sigortalı göstermektedir. Bunların iptal edileceğini, hatta emekliliklerinin tehlikeye gireceğini defalarca çeşitli ortamlarda uyarmıştık. Bu durumdaki sigortalıların SGK sigortalı tescil ve hizmet servislerince gerek sigortalılık statüsünün belirlenmesinde, gerek hizmet bildirme gerekse aylık bağlanması sırasında yapılacak hizmet birleştirme işlemlerinde sigortalıların kendi iş yerlerinden bildirilip bildirilmediği hususu mutlaka kontrol edilmektedir.


Bilerek ve isteyerek kendi iş yerinden veya başka iş yerinden hizmet akdine göre fiilen çalışmadığı hâlde kendini SSK’lı gösterenler, sahte sigortalılıktan dolayı haklarında Cumhuriyet Savcılıklarında suç duyurusunda da bulunulması söz konusu olmaktadır. Sahte sigortalılık hâllerinde prim iadesi ve aktarılması mümkün olmamaktadır.


“Hayatın bana öğrettiği her şeyi sadece üç kelime ile özetleyebilirim: Her şey geçer...” R. FROST


İsa Karakaş

isa.karakas@tg.com.tr

turkiyegazetesi.com.tr