İş yerindeki kalp krizlerinde SGK şartsız maaş bağlar

İş yerindeki kalp krizlerinde SGK şartsız maaş bağlar

İş yerindeki kalp krizlerinde SGK şartsız maaş bağlar

İşçi sigortalıların, iş yerinde bulundukları esnada başlarına herhangi bir olay gelmesi hâlinde iş kazası sayılmaktadır.

İş yerini sadece işçinin işini yürütürken bulunduğu yer olarak düşünmemek gerekir. İşçinin iş yerinde üretilen mal veya verilen hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen iş yerine bağlı yerler, dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden veya meslek eğitimi yerleri, avlu ve büro gibi diğer eklentiler ile araçlar da iş yerinden sayılmaktadır.

Çalışanın iş yerinde bulunduğu sırada meydana gelen olayların yapılan işle ilgili olup olmadığına bakılmaksızın iş kazası sayılması gerekmektedir.

Bu bakımdan sigortalıların avluda yürürken düşmesi, dinlenme saatinde top oynarken ayağının burkulması, bahçede meyve ağacından meyve toplarken düşmesi, tarlada çalışırken traktör ile kaza geçirmesi, yemek yerken elini kesmesi, dinlenme odasında dinlenirken sobadan zehirlenmesi, iş yerinde intihar etmesi, iş yeri sınırları içinde bulunan havuzda boğularak ölmesi, ücretli izinli bulunduğu sırada çalıştığı iş yerindeki arkadaşlarını ziyaret için geldiğinde kaza geçirmesi, araçlarla çalışanların bu araçlarda geçirecekleri kazalar iş kazası olarak kabul edilmektedir...

SGK, KALP KRİZİNİ DE İŞ KAZASI KABUL ETTİ

SGK, dışarıdan bir etki veya herhangi bir olayla ilgili olmaksızın sigortalıların iş yerinde geçirdiği bir kalp krizi veya başka bir hastalık nedeniyle vefat eden sigortalının ölümünü iş kazası olarak kabul etmemektedir. Ancak SGK’nın bu uygulamasının aksine Yargıtay emsal nitelikteki Hukuk Genel Kurulu Kararı ile dışarıdan bir etki şartı aranmaksızın iş yerinde meydana gelen tüm olayları iş kazası olarak kabul edilmiştir.

PRİM VE YAŞA BAKILMADAN MAAŞ BAĞLANIR

Bu durumda iş yerinde kalp krizi geçirmesi nedeniyle ölen sigortalıların başta eşleri olmak üzere çocukları ile anne ve babalarına ölüm geliri bağlanması söz konusu olacaktır.

Ölenin dul ve yetimlerine maaş bağlanması için herhangi bir prim ve yaş şartı yoktur. Bu nedenle iş yerinde kalp krizi geçirenlerin eş ve çocukları SGK’dan maaş almak için gönül rahatlığıyla başvuruda bulunabilir.

“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”

Hastane bizden ücret isteyebilir mi?

SORU: "İsa Ağabey, babam karaciğer hastalığı nedeniyle özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. Hastane bizden ilave ücret talep etmektedir. SGK ile anlaşmalı olan hastane bizden ek ücret isteyebilir mi?" Melis Altan/İzmir

Sayın Altan, SGK mevzuatı gereği yoğun bakım tedavilerinde özel hastane de olsa hastadan ilave ücret alması mümkün bulunmamaktadır. Buna rağmen sizden ilave ücret alınmış ise yapmış olduğunuz ödemeye ilişkin fatura veya makbuz ile birlikte SGK İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne müracaat etmenizi öneririz.

Ne zaman emekli olabilirim?

"02.03.1975 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 01.12.1999 ve 3900 prim günüm var. En erken nasıl emekli olabilirim?" Cem Sönmez

Sayın Sönmez, 60 yaşından önce emekli olamazsınız. Ayrıca 7000 gün sigorta primine ihtiyacınız var. Bu bağlamda eksik kalan 3100 günü tamamlamanız hâlinde 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

Fransa'da çalışmaya başladım SGK'ya bildirmem gerekir mi?

SORU: "İsa Bey, Fransa’daki çalışma sürelerimi SGK’dan borçlanarak 12.11.2013 tarihinde emekli oldum. 2018 Ocak ayında yeniden Fransa’ya giderek çalışmaya başladığımda, durumu SGK'ya bildirmem gerekecek mi?" Fatih Songül

Sayın Songül, borçlandıkları süreler dikkate alınarak malullük, yaşlılık ve emekli aylığı bağlananlar yurt dışında yeniden çalışmaya başladıklarında, durumu SGK'ya bildirmek zorundadır. Bunun için çalışmaya başladıklarını gösterir belgeyi ekleyecekleri bir dilekçe veya örneği SGK tarafından hazırlanan matbu “3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi”ni, aylığı bağlayan SGK ünitesine vermek zorundadırlar.

İsa Karakaş

isa.karakas@tg.com.tr

TÜRKİYE GAZETESİ