Serbest Meslek ve Basit Usul mükelleflerin sisteme kaydı (Müslüm Ünver)

Serbest Meslek ve Basit Usul mükelleflerin sisteme kaydı (Müslüm Ünver)

Serbest Meslek ve Basit Usul vergi mükelleflerinin adım adım defter beyan sistemine kaydı 

Serbest meslek erbabı meslektaşlarımın ( Mali Müşavir, avukat, doktor, mühendis...) https://basvuru.defterbeyan.gov.tr/ adresinden DEFTER BEYAN SİSTEMİ’ ne ilk kayıt işlemlerini 31/01/2018 tarihine kadar yapmış olmaları gerekmektedir.

Basit Usul ticari kazanç mükelleflerinin ise en geç 30/06/2018 tarihine kadar yukarıdaki internet adresi üzerinden sisteme kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

S.M. Kazancı elde eden Vergi mükelleflerinin sisteme kaydı yalnızca Mali Müşavirler aracılığı ile yapılabilmekte, Basit Usul Mükelleflerin ise Mali Müşavirler ve Meslek odaları aracılığıyla sisteme kayıtları mümkün olabilmektedir.

İlk aşama hizmet sağlayan ile işveren arasında manüel/elektronik sözleşmenin yapılmış olması gerekir. ( daha öncesinde sözleşme var ise fesih edilmediği sürece geçerlidir. )

2. aşama https://basvuru.defterbeyan.gov.tr/ adresinden, defter beyan sistemine kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapılır, ( mali müşavir in veya meslek odasının şifresi ile )

3. aşamada ise çıkan üç seçenekten ‘’mükellef için başvuru yapacağım’’ butonu tıklanır

4. aşamada mükellefin şahıs ise tc tüzel kişi ise vergi numarası girilerek mükellefiyet bilgileri çekilir/ getirilir

5. Açılan pencereden başvuru dilekçesi ve onay sayfası çıkar , sözleşmeyi okudum ve onay butonuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış olur. ( üzerine gelip düzeltme mümkün olup, sistem kayıt edilmiş bir mükellef için mükerrer kaydı mümkün kılmamaktadır. )

İş hacmine bakılmaksızın küçük büyük tüm İşletme defterlerinin elektronik sistem üzerinden tutulması zorunluluğu bilindiği üzere 01/01/2019 tarihinde itibaren başlayacaktır.

Muhtasar beyanname ile Aylık Prim ve Hizmet Bildirgelerinin birleştirilerek verilmesi 01/07/2018 den itibaren zorunlu hale getirilmiştir.

Basit üsüldeki mükelleflerden alınacak muhasebe ücreti tarifesi henüz belirlenmemiş olmasına rağmen ; Türmob tarafından önerilen : işletme defterlerine belirlenen ücretin asgari yarısı kadar ücret alınması, doğrultusundadır.

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER İÇİN DEFTER BEYAN SİSTEMİ UYGULAMA REHBERİ

MÜSLÜM ÜNVER

Mali Müşavir