Yurt dışı giriş çıkışlardan kaçak sigortalı ve sahte emekliler yakalanacak

Yurt dışı giriş çıkışlardan kaçak sigortalı ve sahte emekliler yakalanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Arasında Veri Paylaşımına İlişkin Protokol imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Protokol gereğince Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının, EGM tarafından Web servisi aracılığı ile SGK ile paylaşılması öngörülmüştür.

Bu itibarla, Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının görüntülenmesine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Giriş/Çıkış Bilgileri Projesi (EGNIP) hazırlanarak işletime açıldı.

YURT DIŞI EMEKLİLİK İŞLEMLERİNDE KOLAYLIK

Programda "kimlik ve pasaport bilgileri ile sorgulama" modülleri tamamlanıncaya kadar sorgulama işlemi sadece T.C. kimlik numarası ile yapılabilecektir. Hazırlanan bu programla; yurt dışı borçlanması işlemleri, yurt dışı borçlanmasına istinaden emekli aylığı bağlanması işlemleri daha kolay ve sağlıklı bağlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yurt dışı emeklilikten haksız ve yersiz faydalananlar da kolay tespit edilebilecek. Diğer yandan programla genel sağlık sigortası tescil işlemleri de kolaylaşacaktır.

KAÇAK SİGORTALILIK TESPİTİ KOLAYLAŞACAK

Söz konusu program sayesinde Türk vatandaşlarının yurda giriş ve çıkışlarının takibi yapılabilecektir. Kimlik ve pasaport bilgilerinin sorgulanması ile kayıt dışı sigortalı çalışanların kayıt altına alınması kolaylaşacak.

SGK tarafından yapılacak inceleme sonucunda kayıt dışı çalışanların hangi işverene tabi olarak çalıştıkları belirlenerek idari para cezası da uygulanacaktır.

"Dünyada hiçbir şey azmin yerini tutamaz. Yetenek yeterli değildir; yetenekli ve başarısız insandan bol bir şey yoktur. Zekâ yeterli değildir; zekânın ödüllendirilmediği bilinen bir gerçektir. Eğitim tek başına yeterli olamaz; dünya eğitimli yoksullarla doludur. Azim ve kararlılığın ise her şeye gücü yeter." C. Coolidge

İsa Karakaş

isa.karakas@tg.com.tr

turkiyegazetesi.com.tr