2.el taşıt alım satımlarında güvenli ödeme sistemi

Abdurrahman KIZILAY Mali müşavir

2.EL TAŞIT ALIM-SATIMLARINDA GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ

İkinci el taşıt alım satımındaki nakit ödemelerde “Güvenli Ödeme Sistemi”nin kullanılması zorunlu hale getirildi.

Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde, taşıt alım satımında yaşanan dolandırıcılık ve sahtecilik faaliyetleri ile çalınma riskleri bertaraf edilecek, para transferlerinin hızlı ve kolay biçimde yapılması ve kayıt altına alınması sağlanacak.  Ayrıca, tüm taraflar açısından modern, güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, işgücü ve maliyet avantajı yaratılacak; aynı zamanda, işlemlerin kayıt altına alınması ve kamu otoritelerine güvenilir verilerin sağlanması suretiyle kayıt dışılığın azaltılmasına da katkı sağlanacak.

Güvenli Araç Satış Sistemi Nasıl Kullanılacak.

Alıcı ve satıcı aralarında anlaştıktan sonra Satıcı ilgili bankanın veya finans kuruluşunun hazırlamış olduğu uygulamada Güvenli Araç Satış Sisteminde başvuru bilgilerini tanımlayacak.

Satıcının başvurusu sonucu hazırlanan özel kod alıcı ve satıcıya gönderilecektir. Alıcı iletilen referansa numarasıyla başvuruyu onaylar ve bu uygulamada bilgilerini eksiksiz olarak girecek. 

Bilgi girişinden sonra Alıcı sistemin oluşturduğu tarafsız bir hesaba gönderecek. Para emanet bir hesapta duracak. 

Noter huzurunda hazırlanan satış sözleşmesinin imzalanması ve noter işlemlerin sonlanması sonrasında satışın tamamlandığı ve işlemin bittiği bilgisi Noter tarafından uygulamaya bildirilecek Noter işleminin bittiği sistem üzerinde teyit edildikten sonra para Alıcının hesabından Satıcının hesabına geçecektir.

 Herhangi bir nedenden dolayı satış işlemi gerçekleşmediği taktirde bu bilgi uygulamaya bildirilerek Alıcı ve Satıcının uygulama üzerinden başvuruyu iptal edilmesi sağlanılacak. Başvurunun iptali durumunda emanetteki para Alıcıya iade edilecektir. Böylelikle Noter huzurunda işlem güvenli bir şekilde sona ermeden para el değiştirmeyecektir. 

Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde,

Taşıt mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı problemler, güven sorunu, nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak,

Taşıt mülkiyeti ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirilmesi,

Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi,

Düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı sağlanmıştır.

S.M. Mali Müşavir

ABDURRAHMAN KIZILAY