Eş isteğiyle ayrılmak tazminat getirir mi?

Eş isteğiyle ayrılmak tazminat getirir mi?

 

Özel sektörde çalışan evli bir bayanım. Eşim istiyor diye işten ayrılsam tazminat alabilir miyim?

İş Kanunu'na göre kadın işçi evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işten kendi isteği ile ayrılırsa kıdem tazminatını alabilir.

Evlilik tarihiniz 1 yılı geçmediyse işverenliğe müracaat ederek tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

Bunun dışındaki sebeple tazminat alamazsınız.

İşsizlik ödeneği alırken işe girdiğim takdirde kalan param yanar mı? 5...619380 Nolu SMS

İşsizlik ödeneği alırken çalışmaya başlayanların (bir gün dahi olsa) işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde İŞKUR'a bilgi vermeleri gerekmektedir. İşsizlik ödeneği almaktayken işe giren ve bunu 15 gün içinde bildirenlerin ödenekleri 'yeni işe başlama' nedeniyle kesilir ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işlerini kaybetmeleri halinde kalan işsizlik ödenekleri, başvurdukları tarih itibariyle yeniden başlatılır. İşsizlik ödeneği alırken bir veya birden fazla işverene bağlı olarak ücret karşılığı veya kendi nam veya hesabına çalışılması ve yapılan bu çalışmanın, başladığı tarihi izleyen günden itibaren 15 günden daha sonra tespit edilmesi halleri gelir getirici bir işte çalışma olarak değerlendirilmekte.

'Gelir Getirici İşte Çalışıyor Olma' nedeni ile kesilen işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamakta. Hak kaybına uğramamak için işe girmeniz halinde durumu muhakkak süresi içinde bildirmeniz gerekir. Siz bildirmeseniz de zaten İŞKUR, SGK kayıtlarından işe girdiğinize dair bilgiye ulaşacaktır..

ALİ ŞERBETÇİ

TAKVİM