EYT, EGT (EMEKLİLİKTE GÜNE TAKILANLAR) OLUR MU?

EYT yasa teklifindeki kademelendirme ifadesi ne anlama geliyor?

EYT,  EGT (EMEKLİLİKTE GÜNE TAKILANLAR) OLUR MU? 

EYT yasa teklifindeki kademelendirme ifadesi Mart'ta EYT emeklisi sayısını, daha önce açıklanan 2,2 milyonun yarısına düşürme olasılığını da gündeme getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin 4 gün önce bu yıl için 120-150 milyar TL maliyeti olacağını açıklamıştı. Buna göre ortalama emekli aylığı ocak sonrası 9-10 bin aralığına geldiği için EYT'den Mart'ta 1,5-1,6 milyon kişi yararlanacak. Ancak çalışma hakkı olmadığı için EYT'li memurların tamamı başvurmayacak. Bu da rakamın 1,1-1,2 milyon kişiye gerilemesi demek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasa teklifi Meclis'e sunulurken 2 Şubat Perşembe günü plan bütçe komisyonunda görüşülmesi bekleniyor.

Düzenlemenin madde gerekçeleri kısmında prim gün sayısına göre kademelendirme yapılacağının belirtilmesi EYT ile Mart ayında emekli olacakların sayısının daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıkladığı 2 milyon 250 bin kişinin çok altında kalacağı anlamına geliyor.

Kademelendirme ile 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların 5 bin günü tamamlamış olmaları yaş şartı kalktığında emekli olmaları için yeterli olmayacak.

Bakan Bilgin, birkaç gün önce bir röportajında bu yıl için EYT emeklilerine ayrılacak kaynağın 120-150 milyar TL arasında olacağını açıklamıştı.

EYT'lilere emekli aylığı mart ayında bağlanacağı için bu yıl geriye kalan 10 aylık sürede 150 milyar lira baz alınsa bile ayda 15 milyar liralık emekli aylığı bütçesi ayrılacağı anlamına geliyor.

En düşük emekli aylığı ocak ayından sonra 5.500 TL'ye yükseltilirken ortalama emekli aylığı yüzde 30'luk son zammın ardından 9-10 bin TL'ye yükselmiş oldu.

Buna göre EYT'den mart ayında emekli olacakların sayısı en iyi ihtimalle 1,5-1,6 milyon kişi olacak.

Memurların emeklilik sonrası çalışma hakkı bulunmadığı için tamamının hemen başvuru yapmayabileceği dikkate alındığında bu yılın bütçesini etkileyecek EYT emeklisi sayısı 1,1-1,2 milyon kişi aralığına düşebilir. Yani başlangıçta ifade edilen rakamın yaklaşık yarısına düşmüş olacak.


TAHSİN AKÇA