İŞTE BU MUHASEBEYİ YAPAN KAZANIR

EYUP YÜCELİ Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi

İşte Bu Muhasebeyi Yapan Kazanır

Değerli Dostlar, hayatını başkalarının muhasebesini yaparak idame ettiren Muhasebeciler olarak kendimizle baş başa kaldığımızda yaptığımız muhasebenin bir benzerini de bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde yapmamız kendi menfaatimize olacaktır. Dolayısıyla muhasebe  ustalarının kendi muhasebelerini de titizlikle yapacağı, bu imtihanı başarıyla vereceği ve kazançlı çıkacakları aşikardır.

Yüce Mevla’nın değer verip yeryüzünün tahtına oturttuğu şerefli bir mahlûku olduğumuzu, kim daha güzel işler yapacak diye imitihan edilmek için ölümün de, hayatın da yaratıldığını, insanların ‘İman ettik’ demekle bırakılmayacaklarını, bu imtihanda sadakat sahibi olanlarla yalancıların ayırt edileceğini düşündüğümüzde Rabbimizin bağışladığı sayısız nimetlere karşı ne kadar şükranda bulunmamız gerektiğini kendi kendimize sorma ihtiyacı duyuyoruz.

Bu bağlamda muhasebenin temeli olarak, Yüce Allah’ın emirlerini tutma, yasaklarından kaçınma ve mizanı eşitlemede ne kadar duyarlıyız? Gönderdiği Kitaba ve Resûlüne uymada ne kadar gayretliyiz?

İslâmın ezelî ve ebedî hakikatlerini muhtaçlara ulaştırmada ne noktadayız?
Şu dünya misafirhanesinde ebedî saadet için yatırım yapmaya gelen insanın başarısı ancak misafirhane sahibinin emirlerini tutma, yasaklarından kaçınması, muhasebesini iyi yapmakla mümkün olduğuna göre bu hususta yüz ağartıcı cevaplar verebilecek durumda olup olmadığımızı sorgularken Fecr Sûresi’nde belirtildiği gibi, ‘Keşke,’ der, ‘şu ebedi hayatım için bir hazırlık yapmış olsaydım!’ diyeceksek yada bu hususta eksiklerimiz varsa. ki var, işte Kadir Gecesi bizim için büyük bir fırsat! Mevla’ya söz verip yolunda olmak için gayret gösterme, muhasebeyi iyi yapma zamanı…

Mübarek Kadir Gecenizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

Sağlıcakla kalınız...

EYUP YÜCELİ
Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
eyuceli@hotmail.com 

Kaynaklar: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları,
Mülk Sûresi,
Ankebut Sûresi,
Fecr Sûresi,