İşveren çalışanların yıllık iznini kesebilir mi?

İşveren çalışanların yıllık iznini kesebilir mi?

Okurlarımızdan Nihal Hanım göndermiş olduğu e-postasında şöyle diyor:


“Üç yıldır bir giyim mağazasında çalışıyorum. Eylül ayında yıllık izne ayrıldım, ancak iznimin dördüncü gününde patronum telefonla aradı ve işler yoğun olduğundan iznimi keserek işe başlamamı söyledi. Tabi işten kovulma korkusundan itiraz edemedim ve işe başladım. Yıllık izindeyken patronumun beni çağırması ne kadar doğru? Böyle bir hakkı var mı?”


Nihal Hanım, dinlenme hakkı, Anayasanın siz çalışanlara tanımış olduğu bir hak. Yıllık izin de dinleme hakkının bir parçası ve İş Kanunu’nda düzenlenmiş. Dolayısıyla bir işveren, işçisine yıllık izin kullandırmama gibi bir davranışta bulunamaz.Ayrıca işveren, kanunla tanınmış yıllık izin süreleri içinde işçiye ücret ödemeye de devam eder. İşçi de kesinlikle yıllık izin hakkından vazgeçemez ve kullanmak istemiyorum diyemez.


Bir işçinin yıllık izne hak kazanabilmesi için, işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olması gerekli. Yani işyerinde bir yıldan az kıdemi olan bir işçi işvereninden yıllık izin isteyemez.


Yıllık İzin Süreniz Ne Kadar?

Yazının devamı için tıklayınız

Fatih Acar

https://www.olay.com.tr/yazar/fatih-acar/isveren-calisanlarin-yillik-iznini-kesebilir-mi-1310467