KENDİ ELİNİZLE KENDİNİZİ KRİZE SOKMAYIN

Kamil ÖZYANIZ Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Kendi elinizle kendinizi krize sokmayın...

Malum bir süredir Corona virüsü ciddi bir yayılım hızıyla devam ediyor. Ancak panik havası çok daha hızlı devam ediyor.

Corona virüsten daha tehlikelisi insanların kendi eliyle yaratmış oldu panik havasıdır. Virüs belirli sayıda Can kaybına yol açarken panik havası ülke ekonomilerinin çökmesine neden olmaktadır. Çöken ekonomilerde açlık ve anarşit davranışlar nedeniyle daha büyük yıkımlar olmaktadır.

Çin’in dünyanın en büyük tedarikçileri arasında yer alması ve hastalığın da bu ülkede yaygın olması nedeniyle birçok üründe tedarik sorunu olacaktı, özellikle teknolojik ürünlerde.

Televizyonlardaki sürekli gündemde tutulan virüs salgını nedeniyle özellikle tıbbi malzeme, temizlik ürünleri ve gıda fiyatlarında ciddi anlamda yükseliş görüleceğe benziyor.

Ülkemiz için sevindirici yanı bahar sezonunun gelmesiyle birlikte yeni mahsullerinde piyasa çıkacak olmasıdır.

2018 yılında bir panik havası yaratarak ülkemizde bir krize sebep olduk, herkes birbirine bakarak fiyatlarını artırdı ve şu anda buna benzer bir eğilim görünüyor ve yine kendi ayağımıza sıkmaya çalışıyoruz. Bu da alıcıların panik havasıyla gereğinden fazla stoklama yapma arızasından kaynaklanıyor.

O nedenle diyorum ki virüsten çok virüsün yaymış olduğu korku ve panik havası insanlara zarar verir. Sakin olun. Ölüm oranları abartılacak düzeyde değil. İstatistiklere baktığımızda normal gribal enfeksiyonlarda da buna yakın ölümlerin olduğunu görüyoruz. Umarım bir an önce hayat normale döner tüm dünya için.

Sağlıcakla,
Kâmil Özyanız

ozyaniz@hotmail.com