Kimler ödediği primleri geri alabilir?

KİMLER ÖDEDİĞİ PRİMİ GERİ ALABİLİR?

SORU: Yaklaşık 3 yıldan beri her ay Bağkur primimi kendim ödüyorum. Daha öncesinde bir sektörde çalışmışlığım yok. Maddi imkanlarım yetersiz olduğundan, 1.000 liradan fazla primi her ay ödeyemeyeceğim. Onun yerine Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) faydalanıp 107 lira ödemeyi düşünüyorum.

Bu zamana kadar yatırdığım 3 yıllık primi nasıl geri alabilirim? Benim gibi birçok insanın bulunduğunu tahmin ediyorum. Parayı geri almak için emeklilik yaşını mı bekleyeceğim ve ertesi gün toplu mu alacağım? Yani 30 sene sonra. MURAT

CEVAP: Ödenen primin istendiği zaman iade edilmesi gibi bir uygulama bulunmuyor. Sadece emekli olacağı yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri prim kendilerine ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında iade ediliyor.

Bu nedenle yatırdığınız 3 yıllık primi geri alamazsınız. 63 yaşınızı dolduracağınız tarihe kadar priminizi 5400 güne tamamlayamazsanız, 63 yaşınızı dolduracağınız tarihte talep etmeniz halinde ödediğiniz primi geri alabilirsiniz.

AYRILDIKTAN SONRA 5 YIL İÇİNDE HİZMET TESPİT DAVASI AÇMANIZ GEREKİYORDU

Soru: 15 Ekim 1970 doğumluyum. 1982-1990 yılları arasında çalıştığım işyeri, sigortamı yapmamış. Çalışmalarımı SGK’ya bildirmemiş. İşten ayrılırken bonservis olarak tanımlanan bir belge almıştım. Bu belge o işyerinde çalıştığımı gösteriyor. Bu belgeyle dava açsam, mahkemeyi kazanabilir miyim? Bonservis geçerliliği olan bir belge midir? Dava açsam kazancım ne olur? SSK (4A) girişim 1994’te oldu. Bağkur’a da 1500 gün prim ödemem var. Mehmet S

Cevap: 1990’da işten ayrıldığınız tarihten itibaren zamanaşımı süresi olan 5 yıl içinde hizmet tespit davası açmadığınızdan, maalesef hakkınız zamanaşımına uğramış. İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açmış olsaydınız işverence onaylı bonservis, o işyerinde çalıştığınızı gösteren bir belge olarak dikkate alınırdı ve göstereceğiniz bir iki de şahitle davayı kazanabilirdiniz.

Ancak hakkınız zamanaşımına uğradığından maalesef bugün için yapacağınız bir iş ve işlem bulunmuyor. SSK prim ödeme gün sayınızı ve Bağkur’a hangi tarihler arasında prim ödediğinizi bildirmemişsiniz. Bağkur’dan sonra SSK’ya en az 1260 gün prim yatırmanız şartıyla, toplam 5675 gün prim ödemeniz varsa (yoksa tamamlamalısınız) 54 yaşınızı dolduracağınız 15 Ekim 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz. SSK prim ödeme gün sayınızı, askerlik tarihinizi ve Bağkur’a hangi tarihlerde prim yatırdığınızı bildirmeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

EMEKLİLİĞİM NE ZAMAN?

SORU: 23 Haziran 1970 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 7 Temmuz 1995. Toplam 5750 gün prim ödemem var. Askerliğimin ne kadarını borçlanmalıyım ve ne zaman emekli olabilirim? Oğuz Ö

CEVAP: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerlik sürenizin 410 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız 23 Haziran 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

280 GÜN BORÇLANMAYLA ARALIK 2024’TE EMEKLİSİNİZ

Soru: 5 Aralık 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Eylül 1993. Toplam 6800 gün prim ödemem var. Askerden önce sigortam yok. Askerlik borçlanmasını yapsam ne zaman emekli olabilirim? Ümit Ö

Cevap: Askerlik sürenizin 280 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 5 Aralık 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU