KOSGEB'ten faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi başvuru yol haritası

Müslüm ÜNVER SMMM Bağımsız Denetçi

ADIM ADIM KOSGEP MİKRO /KÜÇÜK ĪŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROĞRAMI KREDİSİ BAŞVURU VE İŞLEMLERİ (OZET)


KOSGEB tarafindan MKİ' lerin kullanimina sunulan Hizli Destek Programi muracaatlari 03 ila 21 Mayis 2021 tarihleri arasinda e devlet uzerindenyapilacaktir.

(basvuruklavuzunda e devlet,gib,sgk,mersis,esbisadlarigecmekte isede , şu an e devlet den kullanimaciktir..)

Basvurudetaylari/klavuzu ve uygulama esaslari hem e devlette hem Kosgeb sitesinde mevcuttur.

Mikrolar 10.000 TL x3,kucuk isletmeler 25.000 TL x3..odemeler 3 er aylikperyodlarda olacak.7.bölum,madde 19.

Daha oncesindevakif ,ziraat,halkbankalarindancovid 19 kapsaminda;

"işe devam kredisi"kullanMAYANlar bu progaramabasvuru yapabilir..

Yasal sinirlarinuzerinde Vergi ve sgk borcu olupta, yapilandirmayanlaraodeme uygunluk cikmaz..muracaatigecersizkilinir..( borcu olanlar muracaat edemez gibi bilgi paylasimlari olsa da,ilk etapta muaccel borcmuracaati etkilemez, Vergi ve sgk borçları yapilandirilmamis ise odemeyi etkiler. ) Müracaat aşamasında borcu olanların 7256 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış oldukları ve ilk iki taksitlerini ödemiş oldukları belgelendirilmesi ve sisteme yüklenmesi gerekir.

MKİ'ler başvurabilir..digersartlaricin uygulama esaslari 3.bolum e 10. Maddeye bakiniz.
Geri odemeicin madde 20.ye bakiniz..

SIRASIYLA BAŞVURU ADIMLARI:

1-Faal Vergi Mukellefiyetkaydiolmali.(gercekkisi veya tuzelkisi )

2- Müracat eden şahıs yada firmanın 2020 Mayıs ayı itibarıyla Nace kodunun uyumlu olması gerekir , Nace kodu uygun olamayanların müracaatlarını sitem kabul etmemektedir. O nedenle Nace kodunuzu araştırmadan müracaat aşamasına girmeyiniz. Nace kodunuz uygun değilse değiştirmeniz de size bir avantaj sağlamayacaktır zira sistem 2020/5 aydaki durumunuzu KBSKamuBilgi Sitemi nden çekmektedir.
23-Basvuru sahibi MKİMikro Küçük İşletme ninEsnaf ise esnaf sicil'e ESBİS Esnaf Sicil Bilgi Sistemi ne kaydi,Tacir ise Ticaret veya Sanayi OdasiMERSISMerkezi Sicil Sistemi ne kaydının mevcut olması gerekir. .( kaydın yeni yapılmış olması sorun teşkil etmez ama vergi levhasında kı açılış ve işe başlama tarihi önemlidir. )

3-.MKİ ninGercekkisiisletme sahibi veya Tuzel kişi firma yetlilisi PTT subelerindenfiilen giderek ucretsizUETSUlusal Elektronik Tebligat Sistemine  kaydiniyaptırması gerekir ( kayıt ücretsiz) Eleltronik imza veya Mobil imza ile de PTT ye gitmeden bu kayit manyetik ortamdan da yapilabilir. (Genellikle jawa ve işletim sistemleri uyumsuzluğundan bu yöntem sizleri/katilimcilari zorlar/yorar.)

4.Kosgeb'de muracaat sahibinin kaydi yoksa, yani ilk defa Kosgebe giriyorsa (Ato,Aso,İto,...esnaf sanatkarlar vb..) meslek odasi üyeliğinden sonra "kbs.kosgeb.gov.tr" veya "httpt://edevlet.kosgeb.gov.tr" den ilk kaydiniziyapin,
isletmekayit,basvuru,tc yada vergi no,kurulus tarihiniz (Kuruluş tarihiniz vergi levhanızda yazar) ve GIRIŞ..şeklinde tamamlayabilirsiniz.Yada UETS ve Mersis/

Esbis kaydından sonra e devlete girerek arama motoruna “Kosgeb Destek” yazarak çıkan sekmeleri tıklayarak firmasını KOSGEB’ekayıt  edebilir.2020 yılı beyannamesindeki mali verileri sistem kendisi karşınıza çıkartacaktır.  

5.1,2,3,4  cu  sıradaki işlemlerden sonra  e devletten”işletme durum sorgulama”ekranından durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Sistemde yüklü beyannamenizi görebilirsiniz. Beyanname mali veriler " bilançonasatis ve çalisansgkgunsayilarinınotomatik geldiğini görebilirsiniz.

6. Bu aşamada arama motoruna e devlet üzerinden “KOSGEB destek” yazarak karşınıza çıkacak  "Mikro ve Küçük işletme Hızlı Destek Programıbaşvurusu" uygulamaya git e basılarak  girilir..çıkan mavi bantli ekrandaki 6 maddelik , “ kabul et” sekmesine basılır, ardından firmanın veya şahsın yani MKİ nin diğer firmalardan ayrıştırıcı vergi -TC numarası sisteme girilir“GİRİŞ” basılır.

 

Bu aşamada açılan sayfada Programınamacı, Bileşenleri ve başvuru koşulları bilgileri ekranagelir. Burada işletmenizin hangi koşulları sağladığını kontrol etmeniz gerekir. Burası adeta sırat köprüsü gibidir. İşletmeniz şartları sağlamıyorsa başvuru yapmanız sistem üzerinden engellenir.

Uyarı da hangi şartları sağlamadığınız size anında ekrandan bildirilir. Bu sayfanın devamında programdan yararlanmanın İstisnaları gözükür, bahsedilen hususlarda faaliyetleriniz bulunmakta ise programa başvuru yapmayınız, Ayrıca işletmenizin ana faaliyet kodunun “ Dünya Bankası Finansmanlı Projelerde Uygun bulunmayan Sektör ve Faaliyetler Tablosu” unda yer alıp almadığını kontrol ediniz. Ardından “ Başvur” butonunu tıklayınız. 

 

Taahhütname başlıklı sayfa da programa başvuru yapmanız ve ilerde ödeme almanız durumunda taahhüt altına gireceğiniz hususlar yer almaktadır. Örn. İşletmede olası değişiklikler vs.. Bu sayfayı dikkatlice okuyunuz ve kabul ediyorsanız “ ONAYLA VE DEVAM ET “ BUTONUNA BASINIZ.

 

Çıkan pencereden Yetkili kişi seçilir, ( YETKİLİ BİRDEN FAZLA İSE TEK KİŞİ SEÇİLİR..)  bu aşamada yetkili kişinin Cep ve e mail adresi- iletişim bilgileri çıkmış olması gerekir. Karşınıza çıkacak Mavi kutucuk “ uygulama esaslarını gör” sekmesine basılır, karşınıza çıkan 10 sayfalık Uygulama Esasları Metni okunur…(bu metni açıp okumadan sistem ilerlemez. ) daha sonra metin sayfasından x  ile sayfa kapatılır/çıkılır. Karşınıza çıkan “Uygulama Esaslarını Okudum anladım”seçilerek bu ifadesinin yanındaki “başvuru ve taahhütnameyi onayla”  butonuna basılır..

Sektörelİşlemlerde başvuru yapacağınız bileşeni seçmelisiniz. Uygulama esaslarında yer alan 2 bileşenlerdenbirini ,  size uygun olanı burada seçmeniz gerekecektir.

 

Birinci Bilesene başvuru yapıyorsanız destek programındaki tahmini 2021 harcama tutarınıza dair ( 3 aylık şekilde personel, kira, iletişim giderleri, malzeme giderlerinizi )  yandaki kutucuğa TL ve rakamsal olarak girmelisiniz.

 

İkinci Bileşene başvuru yapıyorsanız , başvuru şartlarından hangisini sağladığınızı belge olarak sunmanız ( başvurunun ekleri sekmesinden  ) sisteme yüklemeniz gerekir.

 

Tahmini 2021 harcama tutarınıza dair ( 3 aylık şekilde personel, kira, iletişim giderleri, malzeme giderlerinizi )  yandaki kutucuğa TL ve rakamsal olarak girmelisiniz.

 

Sektörel işlemler başlıklı sayfada “ Diğer İşletme Bilgileri” adı altındaki kısmı okumanız ve varsa uygun olanı işaretlemeniz gerekir..Diğer işletme bilgileri firmanıza uygun değilse size uymuyorsa herhangi bir işaretleme yapmayınız. ( Örn. burada a maddesi girişimci kadın ise avantaj sağlayacaktır.)

 

Verdiğiniz bu bilgilerin kontrolü sistem tarafından  KBS  ve bileşenlerinden çekilen bilgilerle çapraz kontrole tabi tutulacağını unutmayınız.

 

Ardından bu seçimleri de yaptığınızda veya yapmadığınızda “İLERİ ”sekmesine basarak Sorular kısmı karşınıza çıkacaktır. Burada  işletmenizin Destek programından yararlanmasına izin verilmeyen işletmeler arasında olmadığınızın anlaşılması gerekir, belirtilen 4 soruyu  da işletmenizin sağlamış olması şarttır..

 

1. başlık dakisorular :

A-İşletmenizin yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil yada taksitlendirmesi yapılmamış vergi ve sgk borcunuzun bulunmaması,

 

B ve  C-İşletmenizin daha evvelinden Ziraat, Vakıf, Halk bankalarından Covid  19 kapsamında “ işe devam kredisi “ almamış ve kullanmamış  ve aktif durumda müracaat etmemiş

Müracaatının olmaması ı gerekir.

 

Ç-İşletmenizin ana faaliyet kodunun “Dünya Bankası Finansmanlı Projelerde uygun bulunmayan Sektörler ve Faaliyet Tabloları” içerisinde yer almaması ayrıca da işletmenizin bu tabloda yasaklanan faaliyetler de bulunmamış olması gerekir.

 

2.başlıkdaki şartlar: da

Çevresel ve Sosyal Başvuru Kriterlerine uygunluğunuzun taahhüt edilmesi ve beyanı gerekir. Bu anlamda 6 madde halinde sunulan istemlerin tamamına “uygun” olmanız gerekmektedir. “ uygun değil” diye işaretlerseniz KBS tarafından ret olursunuz.

 

Ayrıca bu bölümün şu aşamasında a ve b olarak size sunulan kısımda yazılı olarak belirtmeniz gerekir, Şöyle ki;

 

a-Sektör olarak işletmenizin sahip olması zorunlu olan çevre izin ve lisans belge türleri varsa bunları alt alta satılar halinde yazmanız,  belgelerinizin miatlarının dolmamış olduğunu bildirmeniz, gerekir “YOK” derseniz yok  diye işaretlerseniz KBS tarafından ret olursunuz.

 

b-işletme sermaye desteğinin kullanımı ile ilgili faaliyetlerinizde çevre iş sağlığı ve güvenliği çalışan hakları vb.. Oluşturacak eylemleriniz olacak mı sorusuna  varsa bu riskleri nasıl bertaraf edeceğinize dair politikalarınızı belirtmeniz gerekecektir. Bu konudaki rutun ve acil eylem planlarınızın detaylarını belirtmeniz gerekir. Bu aşamaları da yaptıktansonra İLERİ diyerek başvuruya devam edebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak

 

EKLER kısmında ;

 

--Varsa yasal sınırların üzerinde Vergi ve SGK tecil yada taksitlendirdiğiniz belgeleri,

---SGK dosyanız yok ise tescilinizin olmadığına dair  ve şahıs olarak SGK ya ( 4a ve 4B) borcunuzun olmadığına dair belgeleri eklemeniz,

---sadece 2. Bileşene ( imalat içeren kısım C olarak da tanımlanan 10….dan başlayıp 33.20.90 da biten , bölüm/kısım 62 ve 72 olarak bilinen 620101-620902  ve 721102-722001  kodlar arasında olan işletmelerin yenilikçi genç işletme kriterlerinden en az birini sağladığı gösteren belge eklenmesi gerekir. ( KBS ‘inde kayıtlı projelere ilişkin alan otomatik doldurulmuş ise sistemden çekilmiş ise belge konulması zorunlu değil)

 

Bu aşamalardan sonra başvuru formlarınızın çıktısının taslaklarını alabilirsiniz, Taslağı kontrol ettiğinizde her hangi bir yerinde veya aşamasında eksiğinizi yada noksanınızın olmadığını düşünüyorsanız

 

“ONAYLA “butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilir ve“işlem başarılı  başvurunuz alınmıştır”TAMAM’ı  gördüğünüzde   mutlu sona erebilirsiniz.

 

Program başvurunuz kapsamında her hangi bir düzeltme istenmesi durumunda ilgili KOBİ uzmanınız bu sistem üzerinde sizlere dönüş sağlayacaklardır.

 

Başvuru takviminde belirlenen süreleri dikkate alarak aralıklarla sisteme girerek " işletme durum sorgulama"dan "uygulamaya git" sekmesine basılarakacılan sayfadan " programbaşvuruları "sekmesini tıklayarak durumunuzu gözlemleyebilirsiniz.."değerlendirmeaşamasında"yazıyorsakayıt ve talep işleminiz de hata yok, beklemedesiniz demektir.

 İşletme durum sorgula  ekranından durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Durumunuzun sonucu Kamu bilgiSistemi  ve/veya e posta  iletişim sistemleri ile MKİ  yetkilisine bildirilecektir.

 Kobilere, Meslektaşlarıma Danışmanlık firmalarına faydalı olması dileğiyle saygılarımı sunarım. 

 Ek: Program dâhilinde Kobi destek kapsamındaki Nace kodları listesne buradan ulaşabilirsiniz

Sağlıklakalınız.

Ankara

Mali Müşavir Müslüm ÜNVER
m_unver06@hotmail.com