MALİ MÜŞAVİRLERE VERGİ CEZASI KESME YETKİSİ!

EYUP YÜCELİ Mali Müşavir - Bağımsız DenetçiBilindiği üzere Serbest muhasebeci mali müşavirlerin vergi mükellefi olan müşterilerinin vergi beyan ve bildirimlerini kanuni süresi içerisinde mali idareye vermeleri önemli görevleri arasındadır.

Bu görevin süresinden sonra ifasında ise cezalı işlem uygulaması devreye girmektedir.

Bazı Avukatlık ücretlerine uygulanan katma değer vergisi oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e indirildiği bu günlerde Mali İdare Ba-Bs formu bildirim yükümlülüğüne  yönelik ceza işlemlerine ilişkin bir duyuru yayınladı.

Bu duyuruda ilgili bildirimlerin süresi içerisinde yapılmadığı takdirde otomatik ceza uygulamasının yanı sıra ihbarnamelerin da bu çerçevede elektronik ortamda düzenlenmiş ve tebliğ edilmiş olacağını belirtti.

Buna göre Ba-Bs bildirimlerini süresinde yapamayan meslek mensupları süresinden sonra butona bastığı an mükellefine otomatik vergi cezasını da kesmiş ve tebliğ etmiş sayılacaktır. 

Diğer yandan Mali müşavirlik şirketleri de kendi kendilerine ceza kesme durumuna düşeceklerdir. 

Ayrıca vergi beyanlarının süresinden sonra yapılmasında ceza uygulamasının varlığı zaten bilinmektedir

Değerli meslektaşlar şaka bir yana ama atı alan Üsküdar'ı geçiveriyor.

SMMM'ler beyan, bildirimlerle cebelleşirken, birileri kendi mesleklerine uygulanan vergilerde rahatlıkla indirimler yaptırabiliyor.

Eğer bu mesleğe ve meslek mensuplarına sahip çıkılmaz ise SMMM'ler vergi cezası kesme ve tebligat memuru olmaktan asla kurtulamayacaklardır.

İşte önünüzde TÜRMOB Genel Kurulu, kararınızı özgürce verin...

Bu mesleğe kim sahip çıkıyor ve çıkacaksa onlara hür iradeyle destek olmak gerekir

Unutmayınız ki;

Beyan ve bildirimlerini süresinde yapamadığınız müşterilerinize kesilecek cezalar aynı oranda size de kesilebilir.

Yani kendi kendinize de ceza kesmek durumunda kalabilirsiniz. Bir sonraki düzenlemenin bu ve buna benzer bir uygulama olup olmayacağını kim garanti edebilir.

Esen kalınız...