Noter Tasdikli Muhasebecilik (Eyup YÜCELİ)

Noter Tasdikli Muhasebecilik

NOTER TASDİKLİ MUHASEBECİLİK!...


EYUP YÜCELİ
Mali Müşavir - Denetçi


Bu yazımda seksenli yıllarda uzman bir mali müşavirin mükelleflerine “Noter tasdikli garantili defter tutma” sistemi ve uygulamasını sizlerle paylaşacağım...


1982 Yılında Erzurum'da Üniversitede okurken yaz tatillerinde muhasebeyi öğrenme amaçlı olarak Akalın Üstad'ın muhasebe bürosunda çalışma fırsatı bulmuştum. Yirmi yaşında, büronun en genç elemanıydım.


Erzurum Cumhuriyet Caddesi üzerinde ve Yakudiye medresesinin karşısında bulunan bürosunda hizmet veren Usta, Cumhuriyet caddesine büyük bir bez afiş (döviz) asmıştı. Bu afişte “NOTER TASDİKLİ DEFTER TUTULUR, HER TÜRLÜ CEZAYI BİZ ÜSTLENİYORUZ” diye yazıyordu.


Erzurum'un en işlek caddesinde asılı bu yazı, inanılmaz derecede dikkat çekiyor ve ilgi görüyordu...


Müşterilere Noterden yaptığı sözleşme ile her türlü cezayı kendisinin üstlendiğini beyan ederek garanti veriyordu. Üstadımız.


Bu uygulama seksenli yıllar için hem farklı hem de cazip bir uygulamaydı. Usta gerçek anlamda farkındalık yaratmıştı.


Başarıyı yakalamıştı Üstad... Mekanı Cennet olsun inşallah... Hayatımızın ilk kademesinde bilgeliğinden bizler de nasibimizi almaya çalıştık Usta'dan...


Nereden nereye...


Günümüzde dijital muhasebe sisteminin Serbest muhasebeci mali müşavirlerin işlerini nasıl etkilediğini, bilgi ve belgelerle nasıl mücadele edildiğini bilmem anlatmam gerekir mi?


Dijital ve yapay zekanın muhasebe sistemine etkilerini bir başka yazımıza bırakalım inşallah...


Esen kalınız...


EYUP YÜCELİ
Mali Müşavir - Denetçi