ÖLMEDİYSEN BEYANNAME VERECEKSİN!

Güney Yılmaz Adana SMMM Odası Başkanı

Ölmediysen beyanname vereceksin!

Güney Yılmaz
Adana SMMM Odası Başkanı


Resim önizlemesi

Başlığı ve görseli sansasyon olsun, abartılı olsun diye seçmedim, en gerçek ifade ve görsel bu... Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilin çoğunluğunda büyük bir yıkım yarattı. Onbinlerce canımızı kaybettik.  İşletmeler, fabrikalar yıkıldı. Bu işletmelerin sahipleri ve işçileri öldü. Bu işletmelerin muhasebe işlemlerini yürüten 55 meslektaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce ofis yıkıldı, yüzlercesi de kullanılamaz duruma geldi. Büyük bir felaket yaşandı. Bu süreçte doğal olarak önce can dedik. Ama Hazine ve Maliye Bakanlığı önce beyanname / vergi dedi, demeye de devam ediyor.

8 Şubat sabahı Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde 06.02.2023 - 31.07.2023 arası dönemin mücbir sebep hali ilan edildiği belirtilerek, "Mücbir sebep hali süresince, verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri ve bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin" Ağustos 2023 dönemine ertelendiği duyuruldu. Buraya kadar olması gereken olmuştu. Ancak daha sonra, normal şartlarda 15 Şubat 2023 tarihinde verilmesi gereken Özel Tüketim Vergisi Beyannamelerinin mücbir sebep kapsamında olmadığını öğrendik. Hemde hiçbir açıklama, duyuru, resmi yazı olmadan. Vergi daireleri Mali Müşavirleri arayarak ÖTV Beyannamesinin kapsamda olmadığını ve normal sürede verilmesi gerektiğini bildirmeye başladı. Süresi sonunda verilen beyannameler için de ceza uygulandı.

Konu GİB yetkililerine de insani bir durum olarak iletildi. Ofisi yıkılan, ağır hasarlı, ailesi enkaz altında kalan yüzlerce, vefat eden onlarca Mali Müşavir bu beyannameleri nasıl hazırlayıp, verecek. Yapılsa bile ödemesini işverenler nasıl yapacaktı!!!

Sonra Harç Beyannamelerinin de kapsamda olmadığını öğrendik. Ve sonra Ticaret Borsaları tarafından yapılan zirai ürün tescillerinin de... Bunun ne izahı ne de insani bir tarafı var. Hepsi bir yana. Bu beyannamelerin mücbir sebep kapsamında olmadığını kim biliyor, nerede yazıldı, nerede açıklandı. Hiçbir yerde... Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan resmi hiçbir açıklama metninde bu durum yok.

Devlet, depremzedelerden Özel Tüketim Vergisi, Harç ve zirai ürünlerden kesilen stopajı normal süresinde istiyor!!!

Bir an evvel bu gayri insani, acımasız yanlıştan dönülmeli, kesilen cezalar iptal edilmeli, gerçek anlamda "tüm beyanname ve ödemelerin" ertelendiği açıklanmalıdır. Bu bir talep değil zorunluluktur!!!