Plastik poşet ve beyanı hakkında açıklamalar

İBRAHİM GÜLER Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi


SATIŞA TABİ PLASTİK POŞETLERİN ÖZELLİKLERİ

* Satış noktalarında satışa tabi plastik poşetlerin çift kat kalınlığının 40 mikron ve üzerinde olması, barkodlu olması ve en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık Logosu bulunması gerekir. Satış noktalarının marka ve logoları, Plastik poşetlerin tek veya (istenirse) her iki yüzeyinde sap hariç (tek veya (istenirse) her iki yüzey için ayrı ayrı) yüzey alanının %20'sini geçemez.

* Plastik poşet üreticileri, satış noktalarında satışa tabi olacak (örneğin marketlerde) plastik poşetleri barkodlu olarak üretmekle yükümlüdürler. Satış noktalarında 01 Ocak-31 Mart arasında barkodsuz plastik poşet satışı mümkün olup ancak satış belgelerinde gösterilmesi zorunludur. Barkod
okuma/tarama sistemi yoksa, plastik poşetin cinsi ve adedini gösterebilmek için yazar kasalarda gerekli düzeltme işlemi yapılması zorunludur.

* 01 Ocak-31 Mart 2019 tarihleri arasında stokları bulunan bütün satış noktalarınca 15-40 mikron arasında olan plastik poşetlerin satışı  mümkündür. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle çift kat kalınlığı 40 mikron ve altında olan plastik poşetler ücretli veya ücretsiz olarak kullanılamaz.