Sosyal Satış Platformlarında Mükellefiyet ve Merak Edilenler

Semih TAŞKIN Hile Denetçisi

SOSYAL SATIŞ PLATFORMLARINDA MÜKELLEFİYET VE MERAK EDİLENLER

Bu yazı serisine ilk olarak Amazon ile başlıyoruz.Tek tek irdelediğim kısımları sizler için aktarmaya çalışacağım.Yine her zaman bahsettiğim gibi doğru strateji izleyen bir muhasebeciniz olması şarttır.

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-ticaret sitelerinin önde gelen platformlarından biri olan Amazon, oldukça popüler bir pazara sahiptir. Amazon’da satış yapmak oldukça güvenli ve kolay olmakla birlikte komisyon oranları da verilen hizmet düşünüldüğünde oldukça makuldur. 2020 senesinde İngiltere’de Müşteri Hizmetleri Enstitüsü, Amazon’u son 10 yılın en iyi müşteri hizmeti sağlayan şirketi olarak seçmiştir. Feedvisor tarafından yapılan bir araştırmada ise; müşterilerin %89’u online alışveriş yapmak için en çok Amazon’u tercih ettiklerini dile getirmiştir. Ayrıca, yapılan anketler ve araştırmalar, müşterilerin %98’i Amazon’a güvendiklerini kanıtlar niteliğindedir.

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış yapmak için ilk yapmanız gereken adım satıcı hesabı, yani seller account açmaktır. Satıcı üyeliği sırasında Amazon size iki seçenek sunmaktadır. Bunlar: Profesyonel (Professional) ve Bireysel (İndividual) şeklindedir. Profesyonel hesapta, sattığınız ürün sayısından bağımsız olarak aylık 99 TL sabit ücret ödersiniz. Ürün çeşitliliğiniz fazla ise bu hesap türü sizin için daha mantıklı olabilir. Profesyonel hesapta, satış ve kargolama ile alakalı çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağınızı bilmenizde yarar vardır. Bireysel hesapta ise herhangi bir abonelik ücreti yoktur; ancak satış başı komisyon ödersiniz.

 

Amazon’da E-Ticaret Komisyon Oranları

Amazon’da aşağıdaki kategorilerden satış yapabilirsiniz ve bu kategorilerdeki ürünlere bağlı olarak değişen komisyon oranları aşağıdaki gibidir:

·        Fotoğraf Makinesi %6

·        Cep Telefonları %6

·        Bilgisayar %6

·        Elektronik Ürünler %6

·        Elektronik Aksesuarlar %10

·        Kişisel Bakım Aletleri %10

·        Ev Gereçleri ve Dekorasyon %10

·        Ev ve Mutfak Ürünleri %10

·        Oyuncak ve Oyunlar %10

·        Kitap %10

·        Bebek Ürünleri (Kıyafet hariç) %10

·        Ofis Ürünleri %10

·        Spor %10

Satıcı merkezi olan Seller Central aracılığı ile ürünlerinizin listelenmesi, siparişlerinizin yönetilmesi, alıcılar ile iletişime geçilmesi, satıcı performansının raporlanması gibi çeşitli işlemleri anında gerçekleştirebilirsiniz. Hesaba giriş yaptıktan sonra Seller Central arayüzündeki sekmeleri keşfetmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Gerekli Evraklar

Amazon’da satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgi ve belgelere sahip olmanız gerekir. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

·        Kredi Kartı Bilgileri: Satıcının hesap bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda, Amazon, satış ücretlerinin tahsil edilmesi için kullanılmaktadır.

·        Telefon Numarası: İletişimin sağlanması için ülke koduyla beraber bir telefon numarası istenmektedir.

·        Firma Kayıt Bilgileri: Firmanız ile kayıt olabilmeniz için işletme türünü seçmelisiniz. Şirket sicil numarası, Mersis No ve şirket vergi numarası bilgileriyle beraber şirket adres bilgileri gereklidir.

·        Birincil İrtibat Kişi Bilgileri: Hesap sahibinin kendisi ya da hesap sahibi tarafından satış işlemleri için yetkilendirilmiş birincil irtibat kişisinin kimlik bilgileri, doğum tarihi ve iletişim bilgileri gereklidir.

·        Banka Hesap Bilgileri: Satışlardan elde edilen gelirin yatırılması için bir banka hesap bilgilerinin Amazon ile paylaşılması gerekmektedir.

Amazon’daki Mağazanızın Vergi Sürecini Mükellef ile Yönetin!

Amazon üzerinde mağaza açarak satış yaptığınızda; T.C. vergi sistemi ve uygulamaları gereğince vergi ödeme yükümlülüğünüz olacaktır. Amazon’a kayıt olabilmeniz için bir şirketinizin olması gerektiği gibi, bu site üzerinden yapılan satışlar da vergilenir ve bu vergiler için e-fatura veya e-arşiv fatura düzenleyebilmeniz gerekir. Mükellef’in sağladığı hizmetlerden, hem şirketinizin kuruluş sürecinde hem de şirketinizin kurulmasının ardından tüm finansal süreçleri dijital olarak yönetebilmek amacıyla faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde vergisel ve mali konulara ilişkin yürütülmesi gereken tüm idari süreçlerinizi takip edebilir ve çevrimiçi olarak bu süreçleri yürütebilirsiniz.

Semih TAŞKIN

Hile Denetçisi

semihtaskin@beratsmmm.com.tr