SSK Primini tamamlayan işyeri açınca Bağ-kur'lu olmak zorunda mı?

SSK PRİMİNİ TAMAMLAYAN İŞYERİ AÇINCA BAĞ-KUR'LU OLMAK ZORUNDA MI?

Soru: 1972 doğumluyum. 1992 yılında SSK’lı oldum. 25 yıl ve 7238 gün prim ödedim 53 yaşında emekli olacağım. 2 yıl önce işyerinden ayrıldım. Kendi işyerimi açmak istiyorum. İşyeri açtığımda Bağkurlu mu olmam lazım, yoksa başka bir yerde ‘kendimi çalışıyor’ gibi gösterip kalan yaş süremi SSK olarak mı tamamlamalıyım? Seyfi S

Cevap: İşyeri açtığınızda Bağkurlu olmak zorundasınız. Bağkurlu olup Bağkur’a 1259 günden fazla prim ödediğinizde son yedi yıl hesabına göre Bağkur’dan emekli olmak durumunda kalırsınız. Ancak Bağkurluların sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya (4A’ya) prim ödediğinde, Bağkur’a prim yatırmaları gerekmiyor. Emekliliğinize 5 yılınız var.

Soru: 1974 doğumluyum. 1995 yılı sigorta başlangıcı ve 2274 gün prim ödemem var. Malulen emekli olabilir miyim? Şu an çalışmıyorum. Sağ gözümde ilerleyen bir göz tembelliği var ve doktorum tedavisinin olmadığını söyledi. Necla T

Cevap: Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu aranıyor. Süre ve priminiz yeterli.

Yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu alabilirseniz ve bu rapor ile tıbbı eklerini inceleyecek olan Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz. Ancak tek gözdeki tembellikten dolayı malul raporu verilmeyeceği kanısındayız.

EKREM SARISU