Stajda alınan sigorta numarasının önemi

STAJDA ALINAN SİGORTA NUMARASI EMEKLİ OLANA KADAR KULLANILIYOR

Soru: 15 Ocak 1974 doğumluyum. 2 Ekim 1989’da başlayan meslek lisesi staj sigorta başlangıcımla 5900 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? ● Cemal A

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Ancak bu dönemde alınan sigorta sicil numarası emekli olana kadar kullanılıyor.

Bu da sizde olduğu gibi sigortalıda ‘sigortam başladı’ yanılgısına yol açıyor. Emeklilik şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirlediğinden, emekli olacağınız tarihi hesaplayabilmemiz için, sigorta başlangıç tarihinizi bildirmeniz gerekiyor.

Çok az da olsa bazen işyeri staj sigortasında emeklilik primi de ödeyebiliyor. Şayet staj sigortanızda, kişileri emekli eden ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına adınıza prim ödenmişse, priminiz yeterli, bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU
POSTA