Türkiye’nin “ORTA DOĞU” Olduğunu Bilmemek!

Mustafa BAYGIN SMMM, Emlak Müşaviri

Türkiye’nin “ORTA DOĞU” Olduğunu Bilmemek!


Mustafa BAYGIN


SMMM, Emlak Müşaviri 


Ne hâzin bir durumda olduğumuzu anlamak adına, bu üst başlığı seçtim.

Yılların Gazetecisi Aziz Üstel, Cumartesi (dünkü) günlü Star Gazetesi’ndeki köşesinde, ‘Ortadoğu’da en iyi ne yetişir: Diktatör!’ başlıklı bir yazı kaleme almış ve yazının hemen girişinde de;

“Önce Türkiye'nin bir Ortadoğu değil Avrupa ülkesi olduğu konusunda anlaşalım.” Deyivererek, yazacağı konuda daha, kendi ülkesinin konumlandırıldığı Coğrafyayı tanımadan, birilerinin tanımladığı ve adına “ORTA DOĞU” dedikleri coğrafyayı yazmaya kalkışıyor.

Yıllar önce, 2000’li yılların başlarında, yazmıştım, “Türkiye’de gazeteler neden okunmuyor?” diye. İşte orada da, bu gibi konulara dikkat çekmiş ve okuyucunun doğru bilgiye ulaşamadığı, lâf kalabalığına boğulduğu için okuyucu kitlesinin azaldığından bahsetmeye çalışmıştım.

Siyonun Ehl-i Sâlîp’inin tanımlamasıyla, ifade ettiği Orta Doğu‘da DİKTATÖR YETİŞMEZ! 

Yönetime gelen (getirilen), Vatanını, Milletini, Devletini Seven, Milletinin ve Devletinin değerlerini koruyan, Siyonun HAYDUT DEVLETLERİ ve embeddedleri ile Dâhîlî Bedhâhlarının istek ve ârzûlarına boyun eğmekten vazgeçtiğinde, o yönetici, DİKTATÖR, TEK ADAM, SULTAN, vs. ile yâftalayarak, darbe, yönetimi işgâl için algı ve manipülasyonlar başlatılır. 

“Arap Baharı”, Milliyetçi, Devletçi, Halkçı Liderleri devirmek için, “Özgürlük”, “Demokrasi”, “Huzur”, “Barış” gibi süslü ama içi boşaltılmış sözlerle, halktan görünen bazı satılıkları kullanarak, algı ve manipülasyon operasyonları ile ülke yönetimlerini ele geçirme hareketleri için başlatılmadı mı?

 

Kaddafi’yi Dahi Tanımıyor

Aziz Üstel’in Yazısına bakınca, görülüyor ki, Dünyanın örnek olabilecek devlet Adamlarından biri olan, öldürülen, öldürülen, kâtlettirilen, Libya’nın Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’yi de tanımadığı anlaşılmaktadır.

Dünyanın hangi ülkesinde, Halkın, evininin, zârûri ihtiyaçları olan, Su, Elektrik, sağlık hizmetleri, ilaçlar bedava olmuştur?

Dünyanın hangi ülkesinin, ulusal bankaları, vatandaşlarına faizsiz kredi vermiştir?

Üstel, bilmediğini de bilmeyerek, “halkları inim inim inlerken petrolden elde ettikleri gelirlerle vur patlasın çal oynasın türünde bir yaşam sürdürmekte” dediği yazısında câhilliğini ya da şöyle diyelim, araştırmadan, aklına geldiği gibi masa başında, köşesinde oturarak yazı kaleme almaya çalıştığını, ortaya koymuştur.

Bilmiyor ki, Kaddafi Döneminde, petrol gelirlerinin %90’ı halka karşılıksız gidiyordu. Nasıl mı?;

Dünyanın en borçsuz ve bütçe fazlası olan ülkesi Libya’da, hiçbir vatandaşı vergi vermiyordu. Yurt dışında eğitim görmek isteyen her bir öğrenciye, geri ödemesiz, yani karşılıksız, (2011 verilerine göre) Bin 650 Avro burs verilmekteydi. (DİKTATÖR(!) Kaddafi, yönetimde kalsaydı bu rakam artmış da olabilirdi!)

Evlenmek isteyen her çifte, evlilik hediyesi olarak, 150 m2’lik daire hediye ediyordu.

Her bir aileye, istisnâsız, 500 Libya Dinarı maaş veriyordu.(3 Ekim 2011’de 1 Libya Dinarı, 1,5 TL idi. Bugün itibariyle 1 Libya Dinarı = 4,9 TL.) günümüz parasıyla 2 Bin 450 TL veriyordu.

IMF ve Dünya Bankasından asla borç almamıştı.

Evet, bu Adam DİKTATÖR(!) ilân edilmesinde ne yapılsaydı, Bay Üstel?

Aziz Üstel’e açık bir soru; Sahi Kaddafi’yi NATO neden öldürdü, biliyor musunuz? …

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı (şimdiki Cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan, 26 Kasım 2009’da Libya’ya 3 günlük ziyârette bulunduğunda, Kaddafi ile hangi anlaşmalara imzâ atmıştı? Liman ve Enerji anlaşmaları da var mıydı? Acaba diyorum, Kaddafi DİKTATÖR olduğu için değil de, Devletinin, Milletinin çıkarlarını koruduğu için mi, NATO mârifeyitle öldürüldü?

Bir soru daha;

“Orta Doğu” kime göre Doğu’nun ortasındadır, incelediniz mi?

Ben şahsen 6-7 yıl önce,

”ORTADOĞUKİMEGÖREDOĞUNUNORTASINDADIR”     

Başlıklı bir yazı kaleme almıştım.(okumak isterseniz!)

 

Orta Doğu” Kavramının Nedeni?

Öncelikle bu Kavramın, sömürgeciler tarafından tâyin edildiğinin bilinmesi lâzım gelmektedir.

Sömürgecilik İmparatoru olan İngiltere, Kendisini Merkeze alınca, siyasî ve ekonomik Coğrafi tanımlamada, “DOĞU” kelimesi bir yön tâyini için değil, İslâm Coğrafyasının sömürülmesi gereken yer olarak kullanılmıştır ki, sonrasında bu “ORTA DOĞU” olarak kullanılmaya başlanılmış ve dünya da aynı kavrama alıştırılmıştır.

Bugünkü tanımıyla “ORTA DOĞU” nereleri kapsama âlânı içine almaktadır;

 Afganistan’dan Senegal’e, TÜRKİYE’den Kafkaslar ile Yemen ve Libya’ya kadar olan âlândır.

Biraz daha isimlendirerek harita oluşturmaya çalışıldığında;

Basra Körfezi’nden başlayarak, Doğu Akdeniz’e, Batı İran, Irak, Ürdün, Suriye, Filistin, İsrail ile Hicâz, Yemen, Körfez Ülkeleri ve Mısır. ANADOLU, Kafkaslar, İran, Hindistan, Habeş, Sudan, Tunus, Libya, Cezayir ve Doğu Akdeniz olarak çerçevelendirilmiştir.

Peki, BÜYÜK İSRAİL’in sınırları neresidir?

Doğu’da Ürdün, Suudi Arabistan’ın büyük bir bölümü (3/2), Kuveyt, Fırat Havzası ve Irak’ın bir bölümü, Güney’de Sina Yarımadası, Kahire ve Mısır’ın bir bölümü, Batı’da Kıbrıs, Kuzey’de ise, Lübnan, Suriye ile Van Gölüne kadar uzanan Türkiye Topraklarının bir kısmı.(1) 

Peki, dünyanın tüm kaosu neden bu bölgede veya Aziz Üstel’in tâbiriyle, DİKTATÖR(!) yetiştirilen tarlalar olarak kullanılmaktadır, düşündünüz mü?

Siyonun Ehl-i Sâlîp’inin HAYDUT DEVLETLERİ ile embeddedleri, KIYÂMET’in, söz konusu bölgede, Yani Orta Doğu’da çıkacağını düşünüyorlar. Çünkü ‘İSA MESİH bu bölgeye inecek, kaosları durduracak, dünyayı SEÇKİNLER CEMİYETİnin yönetimine verecek’miş!

Bu nedenle de, kaosların artması, çoğalması, kargaşanın, savaşların olması artsın ki, kurtarıcı İSA MESİH bir an önce yeryüzüne insin istiyorlar ve özellikle de son 30-35 yıldır buralarda, istikrârsızlık oluşturmaya çalışıyorlar. Bunun ilk fitili de, 11 Eylül 2001’de DTM’ni bombalamakla ateşlenmiş oldu.

Tarihi bilmeyenler, masa başında oturup kalemşorluk yaparak, milleti algı ve manipülasyonla, gerçeklerden uzaklaştırmış olurlar.

Türkiye’nin ORTA DOĞU olarak görüldüğünü hâlen anlamayanlar, bilmeyenler, HEDEF TÜRKİYE dediğimize nasıl inanabilirler ki?   (28 Haziran 2020)

 

Anlayana:

“İsrail’i üzeceğime politik hayatıma son vermeyi tercih ederim.” (ABD başkanlarından Jimmy Carter)

 

 1. Kaynak: Murat akan, “Kıyamet Planı” Güncel Siyaset, Hayat Yayınları s. 271 (Janice J. Terry, Orta Doğu’da Amerikan Dış Politikası)


   -YASAL UYARI


  DİĞER YAZILARI


  _Türkiye’yi Sarmalayan Tehlike 


  -Corona ile Ekonomik Saldırılar İçeride


  -Anneler Günü Öyle mi?  


  -Corona Virüs Sonrası Ekonomi 


  -Corona Virüs, Müslümânlara Ne Hatırlatıyor


  -Dünya, Corona Virüsten Küçüktür


  -Corona virüsü gerçeği 


  -Resûlullah (Sav)’in Öğrettiği Duâlar  


  -Kenzû’l Ârş Duâsı, İstemek insandan karşılığı Allah’tan


  -Oruç; Aç Kalmak Değil Açın Halini Anlamaktır 


  -Sonu cehennemden kurtuluş olan Râmazan da duâlarımız