Yatırım projelerinde pratik karlılık analizi (Meltem Aköz)

Yatırım projelerinde pratik karlılık analizi

YATIRIM PROJELERİNDE PRATİK KARLILIK ANALİZİ

Bu yazıda özellikle enflasyonist ve kur artışı olan bir ekonomide yapılacak yatırımların karlılık analizinde dikkat edilmesi gereken genel hatlar üzerine kısa notlar,

“Yatırım projelerinin finansal değer yarattığına nasıl karar verebilirim? Yatırım projelerinde gelecekteki beklenen nakit akışlarını bugüne indirgerken hangi iskonto oranı kullanmalıyım? Riske göre ayarlanmış iskonto oranı nedir? Risksiz faiz oranı nedir? Risk primi nedir? Beta katsayısı Nedir?” gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Bu yazı size yatırım projelerinin kabul edilebilirliği hakkında bir vizyon sağlayabilir.

A.   YATIRIM PROJELERİNİN KABUL EDİLEBİLİRLİĞİ HAKKINDA;

   Yatırımları veya projelerin karlılık analizinde, yatırımın değeri beklenen nakit akımlarının net bugünkü değerine eşittir.

    Projelerden gelecekte elde edeceğimiz nakitin şimdiki değeri mevcut nakit çıkışından daha büyükse projeler net nakit girişi ile sonuçlanır ve karlı projelerdir.

    Bir proje ancak finansal piyasalardaki benzer yatırımlarından daha yüksek getiri sağlarsa değer yaratır.

    En basit anlatımla elimizdeki bir miktar parayla yapacağımız yatırım, piyasa faiz oranından daha yüksek oranda bir getiri sağlıyorsa bu yatırım finansal değer yaratır.

    Bir miktar paramızı faize yatırmamız halinde Gelecekteki Değer = Anapara x (1 + Faiz Oranı)Vade  ve Şimdiki Değer = Gelecekteki Değer / (1 + Faiz Oranı)Vade formüllerini kullanarak paramızın gelecekteki ve şimdiki değerini bulabiliriz.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

MELTEM AKÖZ

meltem_akz@hotmail.com

info@muhasebedr.com 

Diğer Yazıları

-CDS, (Credit Default Swap) Nedir? 

-Enflasyon düzeltmesi (Muhasebesi) gelmesi için şartlar oluşuyor mu?