BAĞ-KUR’lu ne bekliyor

BAĞ-KUR’lu ne bekliyor 

Serbest meslek erbabı, şirket ortakları, avukat, muhtar, esnaf Bağ-Kur primi ödüyor. Asgari ücretteki artış Bağ-Kur primlerini de artırdı. Buna göre; 2019 itibarıyla en düşük esnaf Bağ-Kur primi 700 liradan 882.65 liraya çıktı. Primini düzenli ödeyen, yüzde 5 indirimden yararlanarak 838 lira ödeyecek.

Tavandan ödeme yapmak isterse 6 bin 619 lira olacak. Tarım Bağ-Kur primi de en düşük 765 liraya çıktı. Düzenli ödeyenin primi 727 liraya inecek. Küçük ölçekli esnafın beklentisi prpim oranlarının yüksek olmasından dolayı ,sigortalılara uygulanan diğer teşviklerden de yararlanma isteği.

Bağ-Kur’luların bir başka istekleri ise ,emeklilik için gerekli olan prim sürelerindeki eşitsizliğin giderilmesi.

Daha önce Adalet komisyonunda SGK’lı çalışanla, Bağ-Kur’lu çalışan arasındaki bin 800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalkması, bir başka ifadeyle, emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörülmüştü. Ancak, düzenlemenin hayata geçirilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili tasarı hazırlandı 2019 yılında Meclis’in gündemine gelecek. Bağ-Kur’lunun gözü kulağı da Meclis gündeminde olacak.

Mevcut durum nasıl işliyor ?

Normal şartlarda SGK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken, ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Bağ- Kur’da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Aynı çalışma şartlarında SSK’lı bir işçi 48, Bağ-Kur’lu sigortalı ise 55 yaşında emekli olabiliyor.

2008’de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla, işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) gün olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur’lular, uzun süre prim ödeyerek daha geç emekli olmak zorunda kaldı. Düzenleme Hayata geçirilir ise ,erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale gelecek.

Bağ-Kur’lunun bir başka beklentisi ise ;

2008 Yılından önceki yıllarda vergi mükellefi olmasına rağmen Bağ-Kur tescilini yaptırmayanların, tescillerini 2008 Yılı öncesine taşıyamamalarıdır .Bağ-kur’lular bir defaya mahsus kendilerine bu hakkın verilmesini talep etmektedir.

Özgür Kaya

ozgurkaya@turkgun.com

turkgun.com