Çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili yapılacak düzenlemeler

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili yapılacak düzenlemeler ve beklentiler
Geçtiğimiz hafta 1 Temmuz 2022 Cuma günü tatile girmesi gereken TBMM'nin tatile girmemesine ve çalışmalarına devam etmesine, Genel Kurulun 21.06.2022 tarihli 105'inci Birleşiminde karar verilmiştir.
 
Bu karar Ek Gösterge bekleyen kamu çalışanları ile emeklilerini, kamuda istihdam edilmekte olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi beklentileri, asgari ücret artışı bekleyen işçileri, EYT/Emeklilikte yaşa takılanları, çırak ve stajyerleri, doğum borçlanmasına ilişkin düzenleme bekleyen anneler ile çözüm bekleyen milyonlarca diğer kişiyi umutlandırdı.
Hâl böyle iken belirtilen konularla yakından ilgilenen binlerce okurumuzun meraklarını ve suallerine cevap olmak üzere yapılacak çalışmalara ilişkin takvimi ve beklentileri bu yazımızda değerlendirdik…
 
Bu hafta TBMM’ye gelecek Kanun Teklifi ve yapılacak düzenlemeler
 
Kamu personeli 2018 yılından beri Ek Gösterge düzenlemesinin yasalaşmasını beklemektedir. Nihayet bu hafta ek gösterge, öğrenci affı, vergi ile çalışanları ilgilendiren diğer düzenlemelere ilişkin Torba Kanun Teklifinin TBMM'ye intikal etmesi bekleniyor.
 
Bu düzenlemelerle birlikte bu hafta asgari ücrette yapılacak artış oranının belirlenmesi öngörülmektedir. Asgari ücretle ilgili yapılacak artışlara ilişkin formüllere geçen haftaki yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Asgari ücretin net en az 5.000 TL ve üzerine yükseltilmesi beklenmektedir.
 
Bahsettiğimiz bu düzenlemelerden sonra yaklaşık 23 yıldan beri bekleyen EYT/Emeklilikte sonradan getirilen yaş engeline takılanlara ilişkin dosyanın açılması beklenmektedir.
 
EYT’liler özetle 1999 yılında mağduriyete sebep olan 4447 sayılı Kanunun yürürlüğe girmeden önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı…) bağlı olarak sigortalı bir işe girenlerin bu kanuna değil, işe girdikleri tarihlerdeki emeklilik şartlarına tabi tutularak sorunun çözülmesini talep etmektedir. Ancak yapılacak düzenlemelerin bu şekilde olmayacağı, kapsamın erkeklere ve kadınlara getirilecek prim gün sayısı ya da yaşla sınırlandırılarak kapsamın daraltılması düşünülmektedir.
 
Artık vaat değil de ivedi olarak düzenleme bekleyen EYT’lilere ilişkin yapılacak düzenleme bu sene içinde yasalaşsa bile EYT’liler en erken 2023/Ocak ayında emekli olabilecektir.
 
Stajyer ve çırak olarak çalışmış olanların emeklilik konusundaki yakınmalarını daha önceden de müteaddit kez kamuoyunun gündemine getirmiştim. Keza gazetemize EYT’lilerden sonra en çok stajyer ve çırak olarak çalışmış olan okuyucularımızdan hemen her gün yağmur gibi soru ve talepler gelmektedir. 
 
Stajyer ve çıraklara ilişkin henüz bir dosya açılmasının gündemde olmadığını söyleyebiliriz.
 
Şef, Müdür/Müdür Yrd. ve Uzman Çavuşların ek gösterge talepleri
 
Ek Gösterge düzenlemesine ilişkin kamunun âdeta dinamosu işlevini gören şefler ve şube müdürleri, müdür yardımcıları haklı olarak kendilerinin de 3600 Ek Gösterge verilmesini talep etmektedir.

 
Hâlen çalışmakta olan Şef ve Müdürler/Müdür yardımcıları ile Emeklileri bu konuda hükûmetten müjdeli haber beklemektedir.
3600 Ek Gösterge konusunda mağdur olduklarını dile getiren re’sen emekli edilmiş 2900 uzman çavuş da bu konuda mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedir.
 
Artan mazot fiyatları tayini çıkan memurun kâbusu oldu!
 
Çok sayıda memurdan gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza gelen iletilerden memurların tayinden çok başka bir ile taşınmaları nedeniyle kendilerini bekleyen yüklü miktardaki nakliye faturaları kâbus oldu.
Özellikle Edirne’den Kars’a, İzmir’den Ağrı’ya gibi uzak yerlere taşınmak zorunda kalan memurlar 30 bin TL’yi aşan taşınma masraflarıyla karşı karşıya kalmaktadır.
Buna karşılık memura verilen sürekli görev yolluğu bu meblağın üçte birini bile karşılamamaktadır…
Son olarak annelerin taleplerini unutmadığımı belirteyim. Annelerin doğum borçlanmasıyla ilgili konuya sonraki yazılarımızda ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz…

İsa Karakaş