SGK'dan İcra Yazıları Geldi Ne Yapmalıyım?

SGK’nın gönderdiği icra emirleri için dava açılabilir

Yıllar önce işyeri açıp 3 işçi çalıştırmıştım, ancak bir dönem işlerim kötüye gittiğinde işçilerin SSK borçlarını ödeyemedim ve işyerimi kapattım. Daha sonra başka bir işyerinde ben SSK’lı olarak çalışmaya başladım. SGK’dan tarafıma icra emirleri kâğıdı gönderilmiş. Ancak halen işyerimden kalan borçlarımı piyasaya ödeyemedim. Bu icra emirlerini de ödeme gücüm yok bana ne önerirsiniz?

SGK, zamanında ödenmeyen prim, işsizlik primi, damga vergisi gibi alacaklarını tahsil edemeyince, icra ödeme emirleri düzenleyerek ilgili kişilerden tahsil etmeye çalışmaktadır. Ancak, SGK’nın gönderdiği her icra ödeme emrine konu olan borçların ödenmemesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu borçların zamanaşımına uğramış olma durumu olabileceği gibi, borca muhatap olan kişinin borç dönemlerinde şirket ortağı olmayabileceği, kanunî temsilci olmayabileceği veya hissesini devretmiş olması gibi birçok borçtan kurtulmayı sağlayan sebep olabilir.
 
Bu itibarla, okurumuza tavsiyemiz, SGK tarafından kendilerine gönderilen icra ödeme emirlerine konu olan borçları hemen ödememeleridir. İcra ödeme emri geldiğinde en kısa zamanda konu hakkında araştırma yapmaları, bir hukuk veya mali müşavirlik bürosundan görüş sormaları ve daha sonra karar vermelerini tavsiye ediyoruz. Ancak, SGK’nın gönderdiği icra ödeme emirlerine karşı 7 gün içinde iş mahkemelerine dava açılmadığı takdirde, dava açma hakkının yitirilmiş sayılacağını önemle belirtmek isterim.

1995’den Bağ-Kur kaydı mümkün değil
RAMAZAN O

1995 yılında esnaflık yaptım. Fakat Bağ-Kur kaydım yok. 1999 Haziran ayından bu yana sigortalı olarak çalışıyorum. 5600 gün primim var. Esnaflık yaptığım 1995’deki eksik Bağ-Kur primimi ödersem, bana kaç yıl faydası olur? Ne zaman emekli olurum?

Ramazan Bey, 1995 yılına Bağ-Kur’a kayıt mümkün değil. Haziran 1999 başlangıcınıza göre, SSK’da emekli olmanız için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 375 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla.

 
EK-5 TARIM SİGORTASI KAPSAMINDA ÖDENEN PRİM SSK’YA SAYILIYOR
YAVUZ U

Babam 10.01.1968 doğumlu. SSK sigortası 18.04.1985’de başlamış olup toplam 2800 gün prim ödemesi var. Son 3 aydır Ek-5 tarım sigortalısı olarak prim yatırıyor. Bu bilgiler doğrultusunda yeni prim yatırmaya başladığı Ek-5 tarım sigortalısı olarak babam kaç gün ve hangi yaş diliminde emekli olabilir?

Yavuz Bey, babanızın Ek-5 kapsamında tarım sigortasına yatırdığı primler, SSK’ya (4/a) sayılıyor. Emekli olmak için: 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi. 2335 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5225 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Askerlik süresini borçlanmamışsa, borçlanarak primini askerlik süresi kadar arttırabilir. Meselâ, 18 ay askerlik yapmışsa, borçlandıktan sonra, 1795 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5225 güne tamamlayabilir.