Sosyal satış platformlarında mükellefiyet ile merak edilenler

Semih TAŞKIN Hile Denetçisi

SOSYAL SATIŞ PLATFORMLARINDA MÜKELLEFİYET VE MERAK EDİLENLER

 

Bu yazı serisine ilk olarak Amazon ile başlamıştık.Şimdi sırada AliExpress var.İlginizi çekecek kısımları sizler için aktarmaya çalışacağım.Amazona oranla daha farklı bir sistem var ve komisyon oranları daha düşük.Bu da doğru bir yol izlendiğinde daha fazla kazanç demektir.Yine her zaman bahsettiğim gibi doğru strateji izleyen bir muhasebeciniz olması şarttır.

 

Aliexpress Mağaza Açmak

 

Alibaba Grup’un şirketlerinden ve dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan AliExpress, 2019 yılında Türkiye satıcılarının da mağaza açarak ürün satışı yapabileceğini resmen duyurdu.

Şimdiden yüzlerce mağazanın satış yapmaya başladığı web sitesinde siz de dükkan açarak Amerika’dan Rusya’ya, Avrupa’dan Avustralya’ya, Hindistan’dan Uzak Doğu’ya hatta Afrika’ya kadar uzanan uluslararası pazarda ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz.

AliExpress’te nasıl mağaza açılır, AliExpress mağazaları için ürün girişleri nasıl yapılır, AliExpress güvenli midir, AliExpress’te satıcı olmanın avantajları nelerdir, AliExpress satışlarında vergi durumu nasıldır, AliExpress’te dükkan açmak için ihtiyacınız olan evraklar ve belgeler nelerdir, AliExpress komisyon oranları nasıldır sizler için açıkladık.  

AliExpress’te Satış Yapmanın Avantajları

· Mağaza açmak ücretsizdir.

· Diğer pazarlara kıyasla düşük komisyon ücretleriyle çalışırsınız.

· Web sitesi dilini Türkçe kullanabilirsiniz.

· Hızla kaydolabilir ve satışa başlayabilirsiniz.

· Kişiselleşmiş mağazanızla marka kimliğinizi oluşturabilirsiniz.

· AliExpress’in sunduğu pek çok satış desteği programından ücretsiz yaralanabilirsiniz.

· AliExpress lojistik altyapısından faydalanabilirsiniz.

· E-ticaret yapmanın ayrıntılarını global bir pazarda öğrenebilirsiniz.

· Hızlı ve güvenilir ödeme sistemini kullanırsınız.

· Markanızla dünyaya açılabilirsiniz.

AliExpress’te Satış Yapmak Güvenli midir?

AliExpress dünya genelinde yüz binlerce satıcının ve milyonlarca alıcının alışveriş yaptığı bir platformdur. Dolayısıyla iki taraf için de güvenli bir satış deneyimi için ödeme ve sipariş sistemlerini geliştirmiştir.

AliExpress siparişlerinde ürün sorunsuz bir şekilde müşteriye ulaştıktan sonra satıcı için ödeme onaylanır. Bunu yanı sıra AliExpress Türkiye, satıcılara destek için her an ulaşılabilir durumdadır.

AliExpress’te Vergi Sistemi

AliExpress üzerinden yapılan alışverişler ve satışlar için vergi alınır.

* 2019 yılı itibariyle Türkiye’de AliExpress üzerinden yapılan her satın alma işlemi için gümrük vergisi ve damga vergisi alınmaya başlanmıştır.

* AliExpress satışlarında vergi ise diğer e-ticaret işlemlerinde olduğu gibi faturalandırma üzerinden standart şekilde alınır.

AliExpress’te satış yapabilmek için şirket statüsüne sahip olmalı ve fatura kesmelisiniz. Şahıs şirketi, anonim ya da limited şirketi olabilirsiniz. Böylece vergi mükellefiyetinizi yerine getirebilirsiniz.  

AliExpress’te Mağaza Açmak Ücretli mi? AliExpress Komisyon Oranları Nasıl?

AliExpress’te mağaza açmak ücretsizdir.

Şirketin temel gelir kaynağı mağazaların ürün satışları için ödediği komisyonlardır.

AliExpress’in komisyon oranları, ürün kategorisine göre belirlenmekle beraber %5 ve %8 arasında değişir. Bu oranın hem Türkiye hem de dünyadaki diğer büyük çevrimiçi satış platformlarına kıyasla oldukça düşük olduğunu belirtmeliyiz.

Bunun yanı sıra AliExpress, Türkiye satıcılarını teşvik etmek amacıyla, 18 Nisan 2020 – 18 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki satışlar için komisyon almayacağını duyurmuştur.

AliExpress’te Mağaza Nasıl Açılır?

AliExpress’te mağaza açmak oldukça basit ve hızlıdır.

Ancak asıl önemli ve ayrıntılı bölüm, mağaza onayından sonraki gönderim şablonu oluşturma, ürün listeleme, fiyat bilgisi ve ürün açıklamalarını girme aşamalarıdır.

Bu nedenle AliExpress’te mağaza açma işlemlerini aşağıdaki 3 başlık altında inceleyeceğiz:

1- Mağaza açma için gerekli bilgi ve evraklar

2- Mağaza açma başvurusu

3- Başvuru onayından sonra marka oluşturma, ürün listeleme ve mağaza tasarımı  

AliExpress’te Mazağa Açmak için Gerekli Bilgi ve Evraklar

AliExpress’te dükkan açmak için ihtiyacınız olan evraklar ve belgeler;

1.       Vergi kimlik numarası

2.       Şirket bilgileri (Ticaret Sicil Gazetesi, Ticaret Odası Kaydı, Vergi Levhası)

3.       Şirketin yasal temsilcisinin bilgileri ve imza sirküleri

Tüm bu evraklar başvuru sırasında çevrimiçi olarak istenecek, fiziksel bir belge kargolamanız gerekmeyecektir.

Bunların dışında başvuru esnasında aşağıdaki bilgiler istenecektir;

1. E-posta adresi

2. Banka bilgileri

3. Telefon numarası

AliExpress’te Mazağa Açma Başvuru Adımları

1. AliExpress’te dükkan açmak için yukarıda belirttiğimiz şirket, şirket temsilcisi ve iletişim bilgilerini hazır bulundurmalı ve online başvuru yapmalısınız.

2. Türkçe olarak hazırlanmış AliExpress Satıcı Merkezi’ne giderek “AliExpress’e Katılın” seçeneğine tıklamalısınız.

3. Burada ilk aşama olan vergiye tabi olunan ülke (Türkiye) seçimini yaptıktan sonra e-posta hesabı onay ekranı gelecektir. E-postanıza gelen onay kodunu girdikten sonra ikinci aşama olan iş bilgilerine geçebilirsiniz.

4. İş bilgileri aşamasında şirket, yasal temsilci, vergi ve banka bilgileriniz istenecektir. Tüm alanları eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

5. Aynı ekranda bulunan AliExpress Satıcı Sözleşmesini indirmeli, okumalı ve hüküm ve koşulları kabul et butonuna tıklamalısınız.

6. Başvurunuzun sonucunu almak için tahmini süre 2-3 gündür. Sonuçlar onaylanan e-posta adresine gönderilir. Dilerseniz başvuru durumunu kontrol etmek için takip linki de verilecektir.

7. Mağaza açma başvurunuz onaylandı!

Şimdi marka tanımlama, satış koşulları, listeleme ve mağaza tasarımı yaparak ürün satmaya başlayabilirsiniz!

AliExpress’te Marka Detayı

AliExpress’in gözden kaçabilen ama önemli bir özelliğini tanıtacağız, marka tanımlama.

Eğer kendi markanızın ürünlerini satışa açacaksanız görünürlüğünüzü artırmak için AliExpress satıcı paneline markanızı tanımlamalısınız. Bu sayede sistem sizi tanıyacak, aynı ya da benzer ürünlerden sizin markanızı ayıracak ve sınıflandırmayı daha etkili yapacaktır.

AliExpress’in, fiziksel alışveriş deneyiminin sunamadığı olanakları da kullanarak müşterileri marka ve platforma bağlamayı ve küçük ve orta ölçekli üreticileri dahi dünyaya açmayı amaçladığını düşünürsek, marka tanımlamanızı mutlaka yapmalısınız.

AliExpress’te marka oluşturmayı, mağazanız açıldıktan sonra Hesap ve Avantajlar bölümünde “Benim Markam” başlığı altından gerçekleştirebilirsiniz.

Birden fazla sayıda marka girişi yapabilirsiniz.

AliExpress’te Ürünlerin Listelenmesi

Tüm e-ticaret platformları için çok önemli olan ürün listeleme aşamasındayız.

Doğru ve Etkili Ürün Listeleme = Bulunabilirlik + Güven demektir.

AliExpress’teki binlerce satıcı ve milyonlarca ürün arasından sizin ürününüzün bulunması, sıralamalarda üst sıralara çıkması, arama motorlarının yakalayabilmesi ve müşterilerinin ürünün gerçekliğine / mağazanın profesyonelliğine güvenmesi için doğru ve etkili listeleme gereklidir.

Bu nedenle AliExpress, sizi ayrıntılı olarak bilgi girebileceğiniz şekilde yönlendirir.

1. “Satıcı hesabı -> Ürün Merkezi -> Yeni Ürün Ekleme” başlıklarını takip ettiğinizde ürünleri tek tek girebileceğiniz bir ekran gelir.

2. Burada kategori, görseller, video, ürün detayları, özellikleri gibi başlıklar doldurulur.

3. En az 6 adet, yüksek çözünürlükte ve ürünü güzel, gerçekçi yansıtabilen, size ait görseller gereklidir.

4. Ürün videosu eklemek zorunlu değildir ama kullanıma, kutuya dair kısa videoların olması kesinlikle önerilir.

5. Ürün açıklamalarını girerken AliExpress’in sunduğu sektörlere göre oluşturulmuş hazır şablonları kullanabilir ya da kendi açıklamanızı oluşturabilirsiniz. İyi detaylandırılmış ve gerekli anahtar kelimeler içeren açıklamalar müşterinin ilgisini ve güvenini, dolayısıyla satışları artıracaktır.

6. Ürün açıklamalarını ister Türkçe ister doğrudan İngilizce yazabilirsiniz. AliExpress’in Türkçe listelenmiş ürünler 18 farklı dile çevirme özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

7. Fiyat girişleri yapılırken renk, beden, büyüklük gibi değişkenlerin fiyatlarını ayrı ayrı girmelisiniz. Ekran bunu kolayca yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

8. Bölgesel fiyatlandırma tanımlama imkânınız vardır. Örneğin ABD’ye farklı, Japonya’ya farklı fiyat belirleyebilirsiniz.

9. Toplu alımlarda indirim seçeneği sunabilirsiniz. Örneğin 10 adet alana %5 indirim gibi ürün bazlı politika belirleyebilirsiniz.

10. Paketleme ve gönderim, yani lojistik bilgilerini de ayrıntılı olarak girmelisiniz. Tüm dünyaya satış yapabileceğiniz için bölge bazlı girişler yapmalısınız. Ürünlerin ağırlıkları, paketin boyutları; hangi bölgeye kaç günde ve ücretsiz/ücretli kargo seçenekleriyle gidebileceğini girmelisiniz.

11. Ardından ürünlerin kaç gün süreyle portalda görünmesini istediğinizi seçebilir, gerekirse sonradan süreyi uzatabilirsiniz.

12. Ürünleriniz 1-3 gün içinde yayınlanacak ve tüm dünyaya satış için hazır olacaktır!

AliExpress’te Mağaza Görseli Önemi

Son olarak AliExpress’in mağaza çekiciliğinizi artırmak için sunduğu tasarım özelliğinden bahsedeceğiniz.

Satış mağazanızı kişiselleştirebilmeniz, görünürlüğünü artırmanız ve müşterileri etkileyebilmeniz için AliExpress Dükkan Dekorasyon Aracını kullanabilirsiniz.

Benim Dükkanım -> Tasarım başlıklarını takip ederek hem mobil hem de PC ekranlarında nasıl görüneceğinizi tasarlayabilirsiniz.

Bunun için hazır dekorasyon modülleri arasından seçim yapabilir veya kendi dizaynınızı oluşturabilirsiniz.

 

Semih TAŞKIN

Hile Denetçisi

semihtaskin@beratsmmm.com.tr