Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan önemli bilgilendirme

Kardiyoloji, diyabet ve hepatit ilaçları ile ilgili flaş karar: Artık aile hekimleri tarafından yazılabilecek: Raporlu ilaç kullanan hastalar için flaş duyuru


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan önemli bilgilendirme 

Kardiyoloji, diyabet ve hepatit ilaçları ile ilgili flaş karar: Artık aile hekimleri tarafından yazılabilecek: Raporlu ilaç kullanan hastalar için flaş duyuru

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önemli bir bilgilendirmede bulundu. Bakan Işıkhan, Hepatiti B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının aile hekimleri tarafından yazılabileceğini duyurdu

.Raporlu ilaç kullanan hastalar için flaş bir duyuru yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan açıklamaya göre artık Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçları aile hekimlerince yazılabilecek.

Bakan Işıkhan raporlu ilaç kullanan hastalar için yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Bu kapsamda 2 milyon raporlu ilaç kullanan vatandaşın bu düzenlemeden faydalanabileceğini vurgulayan Işıkhan, “Bildiğiniz üzere vatandaşlarımız, raporlu ilaçlarının bir kısmını reçete ettirebilmek için hastanelere gitmek ve ilgili doktordan yazdırmak durumundalar. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz” dedi.

3'ER AYLIK DOZLARLA ALACAKLAR

Bu kapsamda aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçlara yeni düzenleme ile eklenen ilaçların hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını belirten Işıkhan, "Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın faydalanabileceği; kronik Hepatit B ve D tedavisinde, Diyabet tedavisinde; kardiyoloji alanında kullanılan ilaçların, ilgili sağlık raporlu hastalarımızca Hastanelerde sıra beklemeden, aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz. Ayrıca mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebiliyorken yeni düzenlemeyle raporu düzenleyen hekim tarafından 1 yıla kadar reçete edilebilecek ve hastalarımız tekrar hekime başvurmaya gerek kalmadan ilaçlarını bu süre zarfında 3er aylık dozda sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler" diye konuştu.

Bakan Işıkhan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin açıklanmasının ardından Sağlık Uygulama Tebliği ile hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde ciddi bir tasarruf sağlandığını belirtti.

Bakan Işıkhan şunları söyledi: 

"Göreve geldiğimden itibaren ağlık Uygulama Tebliği düzenlemeleri ve alternatif tedavi seçenekleri sayesinde yaklaşık yılda 3,2 milyar lira tasarruf sağlamış olacağız."