Genel sağlık sigortası merak edilen (2) (Ahmet Metin Aysoy)

Genel sağlık sigortası merak edilen (2) (Ahmet Metin Aysoy)

Genel sağlık sigortası merak edilen (2) (Ahmet Metin Aysoy, SGK E.Başmüfettişi)

Soru: Özel hastaneler benden en fazla ne kadar ilave ücret isteyebilir?

Cevap : Özel sağlık hizmet sunucuları, sundukları sağlık hizmeti için SGK tarafından karşılanan tutarın iki katı tutarında ilave ücret talep edebilirler.

Soru:Evlat edindiğim çocuk benden dolayı sağlık yardımından faydalanır mı?

Cevap: Evlat edindiğiniz çocuk sizin sigortanızdan dolayı sağlık yardımından faydalanır. Ancak, evlat edinilen çocuk, kendi sigortası üzerinden öz anne-babasını sağlık yardımından faydalandırabilmesine karşılık, kendisini evlat edinen kişiyi sağlık yardımından yararlandıramaz.

Soru: İsteğe bağlı sigorta yaptırdım. Ben, eşim ve iki yaşındaki çocuğum sağlık yardımından faydalanabilirmiyiz?

Cevap: İsteğe bağlı sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin genel sağlık sigortası yardımlarından faydalanmaları için sağlık hizmeti sunucusuna başvurdukları tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası primi ödemiş olmaları ayrıca prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

Soru: İsteğe bağlı sigortalı oldum. Alman vatandaşıyım ve Antalya’ya yerleştim. Özel sağlık sigortam var. Zorunlu genel sağlık sigortası primi ödeyecek miyim?

Cevap: Türkiye’de yerleşik olma hali bir yılı doldurmayan yabancı uyruklu sigortalılar genel sağlık sigortalısı sayılmadığından, bunlardan bir yıldan daha az bir süre oturan ve isteğe bağlı sigortalı olanlardan genel sağlık sigortası primi alınmaz. Ancak, oturma süresi bir yıldan fazla olanlardan oturma süresinin birinci yılının dolduğu tarihten itibaren sigortalının talepte bulunup bulunmadığına bakılmaksızın genel sağlık sigortası primi alınır.

Soru: Çalıştığım işyerinde işten çıkarıldım. Sağlık yardımından faydalanmaya kaç gün devam edebilirim?

Cevap: İşinize son verildiği günden geriye doğru bir yıllık sürede en az 90 günlük sigorta prim ödeme gün sayınız varsa, işten çıkartıldığınız günden itibaren 100 gün daha sağlık yardımından faydalanabilirsiniz. Prim ödeme gün sayınız 90 günden az ise, işten çıkartıldığınız tarihten itibaren 10 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız.

Ahmet Metin Aysoy

SGK E.Başmüfettişi

AHMET METİN AYSOY’dan SOSYAL GÜVENLİK DOSYASI

*MuhasebeDR.Com

TÜRKİYE’NİN MUHASEBE DOKTORU