E-Tebligat için beklenen açıklama nihayet geldi

Mehmet ŞENTÜRK Mali Müşavir/ Bağımsız Denetçi

E-TEBLİGAT İÇİN BEKLENEN AÇIKLAMA NİHAYET GELDİ…..

Mehmet ŞENTÜRK

Mali Müşavir/ Bağımsız Denetçi

5n1vdenetim@gmail.com


05.01.2019 tarihinde Muhasebedr sitesinde yayımlanan “E-TEBLİĞAT İÇİN ŞİRKETLERİN PTT’YE MÜRACAAT ETMELERİNE GEREK KALMADI”  yazım ile şirketlere getirilen Elektronik Tebliğat zorunluluğu için hiçbir kuruma müracat edilmemesi geretiğini duyurmuştuk.
Ayrıca bu yazımızda bu süreci yönetecek olan kurum, kuruluş veya birlik tarafından (Ticaret Odaları Vb.) bir açıklama yapılarak şirket ve de özellikle meslektaşlarımızın e-tebligat ile ilgili yönlendirilmesini ivedilikle beklediğimizi duyurmuştuk.

Ve Beklenen Açıklama MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi)’den Geldi… 
7201 sayılı Tebligat Kanununun 7/a maddesi ve 06.12.2018 tarihinde yayımlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliği hükümleri uyarınca PTT A.Ş. tarafından ticaret şirketleri için oluşturulan elektronik tebligat adreslerinin Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden “Firma Sorgu” alanından sorgulama yapılmak suretiyle öğrenme imkânı sağlanmıştır. 

Sonuç Olarak
Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Kollektif Şirketler, Komandit Şirketler, Dernekler, Vakıflar, Kooperatiflerin Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden “Firma Sorgu” alanından sorgulama yapılmak suretiyle Elektronik Tebligat Adreslerini alabileceklerdir.