İkinci el araçlarda 1 Temmuz 2019'dan sonra KDV uygulaması

EYUP YÜCELİ Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi

İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA YÜZDE 1 KDV UYGULAMASI SONA ERDİ. İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA KDV ORANI TEKRAR YÜZDE 18 OLARAK UYGULANACAK

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi

[email protected]

287 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 18 KDV oranı uygulanan bazı araçlarda yüzde 1 indirimli KDV uygulaması 30 HAZİRAN 2019 Tarihinde sona erdiğinden dolayı 1 Temmuz 2019 Tarihinden itibaren eski uygulamaya geri dönülmüş olunmaktadır.. Yani 1 Temmuz 2019 Tarihinden itibaren İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA KDV ORANI YÜZDE 18 olarak uygulanmaya devam olunacaktır.

Kısacası;

-İkinci el ticari araçlarda KDV oranı yüzde 18,

-İkinci el binek otomobillerde KDV oranı yüzde 1,

-Oto kiralama işiyle iştigal eden vergi mükelleflerinin, oto kiralamada kullandığı ikinci el araçlarında KDV oranı yüzde 18

-İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal etmekte olan vergi mükelleflerinde ikinci el araçların tesliminde yani satışında, bu araçların alımında uygulanan katma değer vergisi oranı uygulanacaktır. 

Buna göre ikinci el araç galerilerinde; 

 %1 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde %1,

 %18 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır.

-Gider pusulası ile vergi mükellefi olmayan vatandaşlardan alınan kullanılmış araçlara KDV uygulanmayacaktır.

-Gider pusulası ile KDV'siz alınan kullanılmış aracın ALIŞ TUTARI ile SATIŞ BEDELİ arasındaki FARKIN KDV'ye tabi olduğu unutulmamalıdır.  (İkinci el araç ticaretiyle iştigal eden vergi mükelleflerinde KDV uygulaması yazımızı okumak için tıklayınız) 

***

SORU; İYİ ÇALIŞMALAR EYÜP BEY,

İNTERNETTEKİ YAZINIZI OKUDUK, MOTORLU ARAÇ ALIM SATIMI YAPAN LİMİTED ŞİRKETTEN, İKİNCİ EL ALINACAK KAMYONDAKİ KDV ORANI 01.07.2019'DAN İTİBAREN YÜZDE KAÇ OLMASI GEREKİR %1 Mİ %18 Mİ?  BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER. (FATMA Ö.)

CEVAP: Merhabalar FATMA HANIM

287 Sayılı Cumhurbaşkanı kararında belirtilen araçlara uygulanan yüzde 1 indirimli KDV uygulaması, aşağıda belirteceğimiz araçlarla ilgili KDV uygulaması, 21 Mart 2019 Tarih ve 30721 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 843 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 HAZİRAN 2019 Tarihi gün sonuna kadar uzatılmıştı. 

Buna göre; 

25/12/2017 tarihli ve 2017/11170 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin; 8701.20, 87.02, 87.04, 87.05 gümrük tarife istatistik pozisyon numaralarında yer alan malların katma değer vergisi oranı %1 olarak belirlenmişti.

30 HAZİRAN 2019 tarihine kadar yüzde 1, ancak 1 TEMMUZ 2019 Tarihinden itibaren tekrar yüzde 18 olarak belirlenenler aşağıdadır;

G.T.İ.P. NO

Mal İsmi

8701.20

Yarı römorkler için çekiciler

87.02

10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus

(sürücü dahil) motorlu taşıtlar

- Otobüs

- Midibüs

- Minibüs

87.04

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar

(Yalnız kayıt ve tescile tabi olanlar)

- Azami yüklü kütlesi 4700 kilogramı geçmeyip, sürücü sırasından başka oturma yeri veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri olanlar (kapalı kasalı olmayanlardan motor  silindir hacmi 3200 cm³'ü geçmeyenler hariç);

-- Motor silindir hacmi

3000 cm³'ü geçmeyenler

-- Motor silindir hacmi 3000 cm³'ü geçen fakat 4000 cm³'ü geçmeyenler

-- Motor silindir hacmi 4000 cm³'ü geçenler

-- Sadece elektrik motorlu olanlar

--- Motor gücü 85 kW'ı geçmeyenler

--- Motor gücü 85 kW'ı geçen fakat 120 kW'ı geçmeyenler

--- Motor gücü 120 kW'ı geçenler

- Kapalı kasalı olup istiap haddi 620 kilogramın altında olanlar

-- Sadece elektrik motorlu olanlar

-- Diğerleri

- Diğerleri

-- Sadece elektrik motorlu olanlar

-- Diğerleri

87.05

Özel amaçlı motorlu taşıtlar (insan veya eşya taşımak üzere özel olarak yapılmış olanlar hariç) (örneğin; kurtarıcılar, vinçli taşıtlar, itfaiye taşıtları, beton karıştırıcı ile mücehhez taşıtlar, yol süpürmeye mahsus arabalar, püskürtme yapan arabalar, seyyar atölyeler, seyyar radyoloji üniteleri) [(Yalnız kayıt ve tescile tabi olanlar) (İtfaiye taşıtları hariç)]

Görüldüğü üzere yukarıda belirtilen cetveldeki araçlarda süre uzatılmadığından dolayı 1 TEMMUZ 2019 Tarihinden itibaren TEKRAR YÜZDE 18 KDV ORANI UYGULANMAYA dönülmüştür 

Sorunuza konu kamyonet yukarıdaki listede bulunuyorsa 1 Temmuz 2019 Tarihinden itibaren alış satışında yüzde 18 KDV oranı uygulamasına tabi olacaktır. İyi çalışmalar

***

SORU: Hocam Merhaba 

Ben ikinci el ticari araç satan galericiyim30 Haziran 2019 tarihinden önce %1 KDV ile aldığım Minibüs aracımı. Şu anda sattığım takdirde yüzde kaç ile fatura keseceğim. (TALAT A.)

CEVAP;  Merhabalar TALAT Bey

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren indirimli KDV uygulaması sona erdiğinden dolayı ilgili ticari araçlarda yüzde 18 KDV oranı uygulanması gerekmektedir

Sorunuzla ilgili; (87.02 pozisyonuna girenler) 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus (sürücü dahil) motorlu taşıtlar 

- Otobüs

- Midibüs

- Minibüslerin satışında da bugün itibariyle (23.07.2019) yüzde 18 KDV oranı uygulanarak fatura düzenlemeniz gerekmektedir.

İkinci el ticaretiyle iştigal eden vergi mükelleflerinde KDV uygulamasına ilişkin yazımıza https://www.muhasebedr.com/2-el-arac-ticareti-yapan-galericiler-dikkat- linkinden ulaşabilirsiniz.  İyi çalışmalar...

***

SORUMerhaba Hocam ,

Bir sorum olacaktı müsaitseniz,

Şirkete, Yüzde 1 ile aldığımız ticari aracı, şu an indirim bitmesinden dolayı satarken yüzde 18 ile mi satmamız gerekli? (SMMM E. TUZCU)

CEVAPMerhabalar Sayın TUZCU

31 Ekim 2018 Tarih ve 30581 Sayılı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 287 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararında zikredilen ticari araçlarda İNDİRİMLİ KDV ORANI UYGULAMASI 30 HAZİRAN 2019 GÜNÜ İTİBARİYLE SONA ERMİŞTİR.

Bu nedenle sorunuzda bahsettiğiniz ikinci el aracınızın satışında yüzde 18 genel KDV oranı uygulanacaktır. Bilgilerinize rica ederim.

***

SORU: Eyüp Bey merhaba,

Adresinizi web sitenizden aldım, 

Kapalı kasa kamyonetleri (2+1)(n1) klima cam koltuk vs takarak minibüse (10 kişilik) (m2) araç proje yetkimizle çevirim yapmaktayız.

Geçtiğimiz aylarda kar amaçlı olarak  KDV indiriminden yararlanarak %1 oranlı faturalı sıfır araç bayiden satın aldık, bu arabayı minibüse çevırdık, ilave ötv farkını  yatırdık,

Şimdi alıcıya hangi KDV oranından fatura kesmeliyiz? Teşekkür ederim, Saygılarımızla,  (Mustafa Ö. Şirket Müdürü)

CEVAP:  Merhaba Mustafa Bey,

30 Haziran 2007 Tarih ve 26742 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2007/13033 Sayılı Bakanlar Kurulu kararında belirtilen 1 Sayılı listede  (87.02 pozisyonuna giren; 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus (sürücü dahil) motorlu taşıtlar; Otobüs, Midibüs, Minibüsler hariç tutulmaktadır. 

Buna göre; sorunuza konu minibüsün satışında genel KDV, yani yüzde 18 KDV oranı uygulayarak fatura düzenlemeniz gerekmektedir. 

***

SORU; SAYIN HOCAM BAZI ARAŞTIRMALARIMIZA İSTİNADEN HANGİ ORAN İLE GİRDİ İSE ÇIKIŞI DA O ORANDAN OLACAK DİYE ÇOK YAZILAR İLE KARŞILAŞTIK FAKAT SİZİN YAZILARI OKUDUĞUM DA 1 TEMMUZ SONRASI HİÇ BİR ŞEYE BAKMADAN DİREK ESKİ DÜZENLEMEYE GEÇİLDİĞİNİ ANLIYORUZ. HATTA MÜŞTERİLERİMİZDEN BİRİNİN DE 1 TEMMUZDA ALDIĞI TİCARİ ARACA GALERİCİ %1 KDV UYGULADIĞINDAN YORUM YAPMAYA ÇALIŞSAM DA YORUMA KAPANIYOR. TAM OLARAK SİZİN ÖNERİNİZ NEDİR. AÇIK BİR ŞEKİLDE BİZİ BİLGİLENDİREBİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. (SELİM K.)

CEVAP; Merhabalar Selim Bey

845 Sayılı Karar, 24.12.2007 tarih ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlükte olan "Mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin karara ekli bir sayılı listenin dokuzuncu sırasının sonunda yer alan parantez içi ifadenin sonuna gelmek üzere; "İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal etmekte olan mükelleflerce bu kararın birinci maddesinin (a) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanarak satın alınan araçların tesliminde, bu araçların alımında uygulanan KDV oranı uygulanır" ifadesine yer verilmektedir.

I) SAYILI LİSTE  ("İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal etmekte olan mükelleflerce bu kararın birinci maddesinin (a) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanarak satın alınan araçların tesliminde, bu araçların alımında uygulanan KDV oranı uygulanır) Yani yüzde 1 kdv ile alınanlar yüzde 1 kdv oranı ile satılır. Yüzde 18 kdv oranı ile alınanlar yüzde 18 kdv oranı ile satılır)

..............

             9- Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız "kullanılmış" olanlar,

             "Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonundaki binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil). [(Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler, vb., motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili vb. motorlu taşıtlar, "8703.10.11.00.00 özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel veya yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar", "8703.10.18.00.00 diğerleri"] [Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar hariç.] (Katma Değer Vergisi Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.)

EĞER İLGİLİ İKİNCİ EL TAŞIT YUKARIDAKİ LİSTEDE YER ALIYORSA ALIŞTA UYGULANAN KDV SATIŞTA DA AYNI ORANDA UYGULANACAKTIR

Lütfen taşıt listelerine yani pozisyonlarına dikkatlice bakınız

Aşağıdaki linkte detaylı bilgi bulunmaktadır. 

https://www.muhasebedr.com/2-el-arac-ticareti-yapan-galericiler-dikkat- 

NOT: KONUYA İLİŞKİN GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN RESMİ GÖRÜŞ (ÖZELGE) TALEBİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.  İyi çalışmalar 

Esen kalınız


DİĞER YAZILARI