İkinci el araçlarımla firma kuracağım ne yapmalıyım?

EYUP YÜCELİ Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi

İKİNCİ EL ARAÇLARIMLA TURİZM FİRMASI KURACAĞIM NE YAPMALIYIM?

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir - Denetçi

eyuceli@hotmail.com 

SORU ; İkinci el araç sahibiyim turizm firması kurmayı düşünüyorum kendi üzerime kayıtlı olan 4 araç da fatura yok şirket kurduğum takdirde % 1 ile faturalandırılıp  3-5 sene sonra satarken % kaç ile satış yapmam gerekiyor ? yani % 1 ile giren araçlar satarken % kaç ile çıkar ötv indiriminden sonra % 1 mi % 18 ile mi ? 

Ayrıca, Faturasız araçların D2 belgesi almak için %1 faturalandırıp daha sonraki yıllarda şirketten çıkışını nasıl yapacağım? Konuyla alakalı herkes farklı şeyler söylüyor. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.. (Ömer A.)

CEVAP; Merhabalar Ömer Bey 

Adınıza kayıtlı 4 adet D2 belgesi (D2 belgesi, şehir içinde taşımacılık görevini gerçekleştirmek isteyen gerçek ve tüzel kişilere verilmektedir. D2 yetki belgesiyle birlikte 'Arızi' olarak adlandırılan, belirli zaman tarifesine uymaksızın seferler düzenlenebilmektedir. Güzergah boyunca aynı yolcu grubunun taşınması, kapalı kapı seferler ya da mekik seferler şeklinde taşıma, D2 belgesi ile yapılabilmektedir)  almaya uygun araç var ve siz vergi mükellefi değilsiniz.  Bu araçları şimdiye kadar ne için kullandınız?  

İlgili araçlarınız 287 sayılı kararda zikredilen listelerde yer alıyorsa yüzde 1 KDV oranı uygulanacaktır. (Yüzde 1 KDV oranı uygulanacak tarife cetveline bakmak için tıklayınız)

ŞİRKET kurduğunuz taktirde  şahsınıza kayıtlı araçları NOTER de ŞİRKETİNİZE satış yapmanız gerekecek ve şirketinizde bu araçlara GİDER PUSULASI düzenlemek zorundadır. Gider pusulasında KDV uygulaması bulunmamaktadır. 

Şirketiniz bu araçları 30 Haziran 2019 (Süre uzatılmadığı taktirde) tarihinden sonra satışını yaptığı taktirde  yüzde 18 KDV oranını uygulayacaktır. 

Ayrıca TURİZM TEŞVİKİ vs gibi uygunluk ve diğer detay bilgileri şirketinizin kuruluşunu yaptıracağınız Mali Müşavir'den almanızı önerir iyi çalışmalar dilerim.


SORUMerhaba,

Oto kiralama işiyle uğraşan mükellefim araçlarının satışını mayıs 2019 da yaptı. Araçları envantere kaydederken %18 kdv yi indirilecek kdv olarak işledik. Satış faturası keserken kdv yi yüzde kaçtan kesmeliyim? (Duygu E.)

CEVAP; Merhabalar Duygu Hanım

Oto kiralama işinde kullandığınız ve şirketiniz aktifinde ilgili işlerden dolayı kayıtlarda yer alan taşıtların satışında yüzde 18 KDV oranı uygulanması gerekmektedir.

Ancak;

Oto kiralama dışı kayıtlarınızda yer alan araçlarınızın satışında 535 sayılı Kararda yer alan sürelerde olması şartıyla, yüzde 1 KDV oranı uygulanması gerekir 

Hayırlı çalışmalar...

Esen kalınız...

-YASAL UYARI-